Europa League

Προβάδισμα για Σέλτικ

Κοντά στους ομίλους του Europa League βρίσκεται η Σέλτικ, η οποία νίκησε 2-0 την Αλκμααρ στη Γλασκώβη στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Η Σέλτικ του Βασίλη Μπάρκα νίκησε 2-0 την Αλκμααρ των Παντελή Χατζηδιάκου και Δημήτρη Παυλίδη στο «Σέλτικ Παρκ» της Γλασκώβης στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα πλέι οφ του Europa League και πήρε σαφές προβάδισμα για την είσοδο στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στην Ολλανδία την επόμενη εβδομάδα.

Οι «καθολικοί» προηγήθηκαν με τον Φουρουχάσι στο 12’ και είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι πρωταθλητές Ευρώπης του 1967 «έριξαν ρυθμούς», όμως πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Φόρεστ στο 61’.