Κύπελλο Ελλάδας

Επική επιστροφή επί του Εθνικού και μεγάλη πρόκριση για την Προοδευτική στα πέναλτι!

Η Προοδευτική λύγισε τον Εθνικό στα πέναλτι, μετά από μεγάλη επιστροφή στην κανονική διάρκεια (2-2), και πήρε την πρόκριση στην τέταρτη φάση του Κυπέλλου

Συναρπαστική πρόκριση στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε μετά από θρίλερ η Προοδευτική, επικρατώντας 4-2 στα πέναλτι του Εθνικού, στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων.

Η ομάδα του Κορυδαλλού χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 για να στείλει το ματς στην παράταση και στα πέναλτι, όπου, επίσης, βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Ο Εθνικός φάνηκε να είναι αφεντικό του ματς, παίρνοντας τα ηνία του σκορ στο 24’ με γκολ του Λούγκου, ενώ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου κέρδισαν πέναλτι που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Στάμος. Ο ίδιος διόρθωσε το λάθος του στο 56’, κάνοντας το 2-0 για τον Εθνικό.

Στην πρώτη της, ουσιαστικά, ευκαιρία στο ματς, η Προοδευτική μείωσε (2-1) στο 65’ με τον Μεγαρίτη, ενώ στο 77’ ο Νομικός ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου η ομάδα του Κορυδαλλού ήταν αυτή με τη μεγαλύτερη ευκαιρία να πάρει το ματς στο 94’.

Ο Εθνικός ξεκίνησε ιδανικά τα πέναλτι, όταν ο Μπαντίκος απέκρουσε την εκτέλεση του Βοσνακίδη, όμως στη συνέχεια ήρθε η σειρά του Χαλκίδη να «απαντήσει» μπλοκάροντας το Διάγκο. Ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής ήταν αυτός που έκρινε, τελικά, το παιχνίδι, σταματώντας και τον Πανάκη, με τον Παλάτσιο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να ολοκληρώνει την ανατροπή.



Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Διαγόρας πήρε την πρόκριση απέναντι στον Άρη Σούδας, επικρατώντας 1-0.

Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Ρουγκάλας με τρομερό buzzer beater στο 90ό λεπτό του ματς.

Αναλυτικά, η τρίτη φάση του Κυπέλλου
Σάββατο 25/9
Εθνικός –Προοδευτική 2-4 (πέναλτι) 2-2 (κ.δ. και παρ.)
Άρης Σούδας-Διαγόρας Ρόδου 0-1

Κυριακή 26/9 – 16:00
Ιεράπετρα-Καλαμάτα (15:00)
ΠΑΟ Ρουφ-Εργοτέλης
Νέα Αρτάκη-Κηφισιά
Γιούχας-Άγιος Νικόλαος
Ηλιούπολη-Αστέρας Βλαχιώτη
Διαγόρας Βραχνέικων-Παναχαϊκή
Αχέρων Καναλακίου-Ολυμπιακός Βόλου
Εδεσσαϊκός-Κοζάνη
Λευκίμμη-Απόλλων Πόντου
Ποσειδών Μηχανιώνας-Λεβαδειακός
Καραϊσκάκης-Ξάνθη
Απόλλων Λάρισας-ΑΕΛ
Πιερικός-Τρίγλια
Θησέας Αγριάς-Πανσερραϊ8κός
ΠΟ Φήκης-Νίκη Βόλου
Παναγρινιακός-Τρίκαλα
Βέροια-Αναγέννηση Καρδίας
Εθνικός Σοχού-ΑΟ Υπάτου
Θεσπρωτός-Αλμωπός Αριδαίας
Καλλιθέα-Επισκοπή
Αιγάλεω-Κισσαμικός

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

close menu
x