Κύπελλο Ελλάδας

Ξέσπασαν με 3άρα τα Τρίκαλα - Δεν το… έσωσε ο Αχαρναϊκός

Σημαντικό τρίποντο για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πήρε ο ΑΟΤ, επικρατώντας 3-1 της Σπάρτης. Μεγάλη ευκαιρία να κλέψει το Χ έχασε ο Αχαρναϊκός, που ηττήθηκε 1-0 από τον ΑΟΧ/Κισσαμικό.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας έκαναν Τρίκαλα και ΑΟΧ/Κισσαμικός, στην πρεμιέρα του τέταρτου και του πέμπτου ομίλου αντίστοιχα.

Τα Τρίκαλα επικράτησαν 3-1 της Σπάρτης που κατάφερε να αντισταθεί μόνο για ένα ημίχρονο πριν… παραδοθεί στους πιο έτοιμους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, παρά το γρήγορο προβάδισμα των Τρικάλων, που μόλις στο δεύτερο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Τσίπρα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 37’ με τον Ράνο , αλλά στο δεύτερο μισό δεν άντεξαν την πίεση.

Ο Γκιόλας στο 62’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με τον Σιαλμά στο 87’ να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Τέταρτος όμιλος

Η 1η αγωνιστική:
Ατρόμητος-Κασσιόπη 1-0
(90+6’ Ουάρντα)

Σπάρτη-Τρίκαλα 1-3
(37’ Ράνος – 2’ Τσίπρας, 62’ Γκόλιας, 87’ Σιαλμάς)

Η βαθμολογία:
1. Ατρόμητος 3
2. Τρίκαλα 3
3. Κασσιόπη 0
4. Σπάρτη 0

Στα… πέναλτι κρίθηκε το ματς του ΑΟ Χανιά/Κισσαμικός, με τον Αχαρναϊκό, με τους γηπεδούχους να είναι οι μόνοι εύστοχοι και να επικρατούν 1-0.

Οι Χανιώτες κέρδισαν πέναλτι στο 63’ μετά από μαρκάρισμα του Κυριαζόπουλου στον Λεμονή, με τον Ξύδα να εκτελεί εύστοχα. Η ομάδα του Μενιδίου είχε την ευκαιρία να «κλέψει» το βαθμό της ισοπαλίας στο 82’, όταν κέρδισε πέναλτι για χέρι του Παντελάκη στην περιοχή, όμως ο Μπεκατώρος δεν κατάφερε να κάνει ότι και ο αντίπαλος.