Ισπανία

Λύγισε την Μπιλμπάο με Άσπας η Θέλτα και πήρε ανάσα!

Γονάτισε την Μπιλμπάο, επικρατώντας 1-0 με γκολ του Άσπας και πλέον… αναπνέει η Θέλτα.

Λύτρωση από Άσπας για τη Θέλτα.

Η ομάδα του Βίγκο επικράτησε 1-0 της Μπιλμπάο εντός έδρας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της La Liga και βρέθηκε εκτός της επικίνδυνης ζώνη του ισπανικού πρωταθλήματος, σε συνδυασμό με την ήττα της Χετάφε.

Το παιχνίδι πήγαινε… καρφί για ισοπαλία, αλλά το τέρμα στο 71ο λεπτό από τον 35χρονο άσο, ο οποίος συνηθίζει να βγαίνει μπροστά στα δύσκολα, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των «βιγκίστας».

Ακυρώθηκε τέρμα του Πέρεθ για τους γηπεδούχους μόλις στο 1ο λεπτό, καθώς διαπιστώθηκε μέσω VAR ότι είχε κάνει χέρι. Απουσίασε ο… βιονικός Ινιάκι Γουίλιαμς από την πλευρά των φιλοξενούμενων, χάνοντας παιχνίδι της Λίγκας έπειτα από έξι χρόνια.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα στη μετά-Μουντιάλ εποχή, καθώς στα πέντε τελευταία παιχνίδια έχει δύο ισοπαλίες και τρεις σερί ήττες. Με αποτέλεσμα να έχει «κολλήσει» στους 26 βαθμούς, ενώ πλέον είναι στο -5 από την ευρωπαϊκή ζώνη.