Γαλλία

Άχαστη η Κλερμόν, σεφτές για Λιλ-Μονακό!

Η Κλερμόν συνεχίζει αήττητη στο γαλλικό πρωτάθλημα μετά και το 2-2 με την Μετς, ενώ η Λιλ λύγισε 2-1 τη Μονπελιέ και πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει η Λιλ, η οποία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μονπελιέ (2-1). Συνεχίζει αήττητη η νεοφώτιστη Κλερμόν μετά το 2-2 με την Μετς, ενώ και η Μονακό έκανε… σεφτέ μετά το 2-1 στην έδρα της Τρουά!

Η Μονακό, λοιπόν, τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Τρουά αλλά κατάφερε να αποδράσει και να πάρει την πρώτη της νίκη. Στο 40’ ο Ντιόπ άνοιξε το σκορ για τους Μονεγάσκους, αλλά ο Αγκιλάρα με αυτογκόλ ισοφάρισα για λογαριασμό της Τρουά στο 51’. Επτά λεπτά αργότερα, όμως, ο Ντιόπ σκόραρε εκ νέου και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Μονακό για τη νίκη με 2-1.

Λιλ-Μονπελιέ

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Λιλ, η οποία επικράτησε 2-1 της Μονπελιέ. Ο Γιαζίτσι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ζοσλέν Γκουρβενέκ, ωστόσο, στο 45+3 ο Λαμπόρντ έκοψε την χαρά των γηπεδούχων και έκανε το 1-1, πηγαίνοντας οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες. Ο Ντέιβιντ στο 56’ έγραψε το τελικό 2-1, με το έργο της Μονπελιέ να γίνεται ακόμη πιο δύσκολο όταν ο Σαμπιά στο 73’ δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Ανζέ-Ρεν

Συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα μέχρι τώρα η Ανζέ! Η ομάδα του Ζεράλντ Μπατίκλ πήρε την τρίτη της νίκη (έχει και μια ισοπαλία μέχρι τώρα), επικρατώντας 2-0 της Ρεν, η οποία έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 43’. Ο Μπαντέ λοιπόν λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Από εκεί και πέρα το έργο της Ανζέ ήταν ευκολότερο, με τον Μπουφάλ στο 57’ να ανοίγει το σκορ και τον Τσο στο 88’ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Κλερμόν-Μετς

Χωρίς ήττα συνεχίζει στο πρωτάθλημα η Κλερμόν η οποία έμεινε στο 2-2 με τη Μετς και μετράει μέχρι τώρα δυο ισοπαλίες και δυο νίκες.
Ο Νιάν στο 10’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μετά από εκτέλεση πέναλτι και στο 29' ο Ντεσμάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 2-0. Ο Νιακατέ έξι λεπτά αργότερα μιμήθηκε τον... αντίπαλό του, μειώνοντας με τους γηπεδούχους σε 2-1. Ο Ρασάνι στο 58’ έγραψε το τελικό 2-2, φέρνοντας το ματς στα ίσα, με την Κλερμόν να βρίσκεται στην 3η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Λανς-Λοριάν

Στο 2-2 κόλλησε και η Λανς με τη Λοριάν
, με τον Κλάους στο 24’ να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Λοριέντε τρία λεπτά αργότερα έφερε στα ίσα το ματς, ενώ στο 35’ ο Μονκοντουί έγραψε το 2-1 δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στη Λανς. Παρόλα αυτά, ο Φοφανά στο 70ο λεπτό έκανε το τελικό 2-2, με τους φιλοξενούμενος να μετρούν την τρίτη ισοπαλία τους μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Στρασβούργο-Μπρεστ

Την πρώτη του νίκη έκανε το Στρασβούργο στην Ligue 1, επικρατώντας 3-1 της Μπρεστ. Ο Πρτσιτς στο 24’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, όταν ο Καρντονά δυο λεπτά αργότερα ισοφάρισε το ματς. Ο Ντουβέρν στο 42’ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 2-1, ενώ ο Τομασόν στο 84’ έγραψε το τελικό 3-1.