Nations League

Άνοδος στα… σαλόνια για Αυστρία, Τσεχία, Ουγγαρία και Ουαλία!

Δραματική άνοδο πέτυχε η Αυστρία, καθώς πήρε το σκορ που ήθελε με γκολ στο 95’. Τσεχία, Ουγγαρία και Ουαλία τα άλλα εισιτήρια.

Παρά το γεγονός ότι η Νορβηγία παρατάχθηκε με σύνθεση και ενδεκάδα ανάγκης κόντρα στην Αυστρία λόγω της καραντίνας που έχει επιβληθεί στην αποστολή, έβαλε πολύ δύσκολα στην Αυστρία και τελικά πήρε έναν βαθμό γοήτρου, χάνοντας μάλιστα τη νίκη μέσα στο 95’. Με γκολ του γνώριμού μας από τη θητεία του στον Παναθηναϊκό, Ζαχίντ, η Νορβηγία άνοιξε το σκορ στο 61’, αλλά ο Γκρμπιτς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Με αυτό το αποτέλεσμα, η Αυστρία πήρε και τυπικά το εισιτήριο της ανόδου για το πρώτο γκρουπ δυναμικότητας.

Στο άλλο ματς του Α’ ομίλου, Βόρεια Ιρλανδία και Ρουμανία έμειναν στο ίδιο σκορ (1-1), με τα γκολ των Μπόις (56’) και Μπιτσφάλβι να διαμορφώνουν το αποτέλεσμα.

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Κανένα πρόβλημα να πιστοποιήσει την ανωτερότητά στον Β’ όμιλο δεν είχε η Τσεχία, καθώς χρειαζόταν τη νίκη κόντρα στη Σλοβακία και την πήρε, επικρατώντας 2-0. Στο 17’ ο Σούτσεκ έβαλε τις βάσεις για το κρίσιμο τρίποντο και ο Όντρασεκ στο 55’ «κλείδωσε» τη νίκη, γράφοντας το τελικό σκορ.

Από την άλλη πλευρά, η Σκωτία παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε δίκαια 1-0 από το Ισραήλ, με το γκολ του Σόλομον στο 44’ να γράφει την ιστορία του ματς.

Γ' ΟΜΙΛΟΣ

Ήταν η καλύτερη ομάδα και το απέδειξε και στο τέλος του Γ’ ομίλου η Ουγγαρία. Παίζοντας με τον γνωστό ενθουσιασμό της και με τους νέους ποιοτικούς παίκτες που διαθέτει, έριξε στο καναβάτσο την πάντα ασταθή Τουρκία, επικρατώντας 2-0. Ο Σλγκερ στο 57’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και ο Βάργκα στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό σκορ.

Αντίθετα, το απόλυτο φιάσκο διαδραματίστηκε για τη Ρωσία, η οποία από τη βαθμολογικά αδιάφορη Σερβία, διασύρθηκε με 5-0. Ήδη στο πρώτο ημίχρονο, ο δείκτης του σκορ είχε φτάσει στο 4-0, με τα γκολ των Ράντονιτς (10’), Γιόβιτς (25’, 45’) και Βλάχοβιτς (40’) με το… κερασάκι στην τούρτα να βάζει ο Μλαντένοβιτς στο 64’.

Ουγγαρία-Τουρκία 2-0
(57’ Σλγκερ, 90’ Βάργκα)

Σερβία-Ρωσία 5-0
(10’ Ράντονιτς, 25’, 45’ Γιόβιτς, 40’ Βλάχοβιτς, 64’ Μλαντένοβιτς)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

1. Ουγγαρία 11 (7-4)
2. Ρωσία 8 (9-12)
3. Σερβία 6 (9-7)
4. Τουρκία 6 (6-8)

Δ' ΟΜΙΛΟΣ

Στον τελικό του Δ’ ομίλου του δεύτερου γκρουπ δυναμικότητας, η Ουαλία ήταν σαφώς ανώτερη της Φινλανδίας (που έπαιζε με 10 παίκτες από το 12’ λόγω αποβολής του Γιούρονεν) και επικράτησε 3-1 με σχετική άνεση, παίρνοντας τον δρόμο της ανόδου. Ο Γουίλσον από ασίστ του Μπέιλ άνοιξε το σκορ στο 29’, ενώ ο Τζέιμς στο 46’ με εκπληκτικό σουτ έκανε το 2-0, με τον Πούκι στο 63’ να μειώνει προσωρινά για την ομάδα του. Το τελικό σκορ έγραψε ο Μουρ στο 84’.

Ουαλία-Φινλανδία 3-1
(29’ Γουίλσον, 46’ Τζέιμς, 84’ Μουρ – 63’ Πούκι)

Ιρλανδία-Βουλγαρία 0-0