Nations League

Τη… χάλασε στην Εθνική η Σλοβενία!

Έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά η Σλοβενία έφερε τούμπα το Κόσοβο επικρατώντας 2-1 με πέναλτι στο 94’, αφήνοντας την Ελλάδα με τη χαρά της γκέλας.

Όλα θα κριθούν στην Αθήνα!

Παρά το γεγονός ότι η Σλοβενία «φλέρταρε» έντονα με την απώλεια βαθμών κάνοντας ένα ανέλπιστο δώρο στην Ελλάδα, τελικά κατάφεραν να επιβληθούν του Κοσόβου με 2-1, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Έπειτα από ένα υποτονικό πρώτο ημίχρονο, ο Μουρίτσι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους από ασίστ του Μπερίσα, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν ξαφνικά στην… πρίζα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κούρτιτς στο 62’ έφερε το ματς στα ίσια και κατόπιν άρχισε η πολιορκία στα αντίπαλα καρέ, με την πίεση να επιβραβεύεται στο 94’.

Η Σλοβενία κέρδισε το πέναλτι για χέρι στην περιοχή και ο Ίλιτσιτς που ανέλαβε την ευθύνη, έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στην αριστερή γωνιά του Μούριτς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο γκολκίπερ, Γιαν Όμπλακ, δεν αγωνίστηκε λόγω προβλήματος στον ώμο και μένει να φανεί αν θα είναι έτοιμος για το ματς με την Ελλάδα.