Nations League

Εντυπωσιακή η Σλοβενία, προσπέρασε την Εθνική στη βαθμολογία

Με νίκες συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην 4η αγωνιστική της 3ης κατηγορίας του 3ου ομίλου του Nations League η Σλοβενία, επικρατώντας 4-0 εκτός έδρας της Μολδαβίας.

Τα προγνωστικά επιβεβαίωσε η Σλοβενία στην αναμέτρηση με τη Μολδαβία. Οι πρωτοπόροι του ομίλου της Εθνικής δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους ουραγούς και πήραν τη νίκη με 4-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ονειρικό για τους φιλοξενούμενους και άκρως εφιαλτικό για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 9’ ο Λόβριτς άνοιξε το σκορ για τη Σλοβενία και έδειξε στους Μολδαβούς τι… θα ακολουθήσει. Ο Βούκιτς με πέναλτι στο 37΄διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 42’ διαμόρφωσε το 0-3 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ο Βούκιτς ξανά στο 55’, πάλι με πέναλτι, έκανε το χατ τρικ για το 0-4 των Βόσνιων, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σλοβενία είναι μόνη στην κορυφή με 10 βαθμούς, μετά και το στραβοπάτημα της Εθνιής Ελλάδας, ενώ η Μολδαβία έμεινε στην τελευταία θέση με μόλις ένα βαθμό.