Nations League

Προσγείωσε τη Σκωτία η Σλοβακία - Με φόρα η Β. Μακεδονία

Η Σλοβακία κέρδισε με 1-0 τη Σκωτία, με την Βόρεια Μακεδονία να επικρατεί με 2-1 της Εσθονίας.

Ανώμαλη προσγείωση για την Σκωτία!

Λίγες ημέρες μετά την σπουδαία πρόκρισής της στο Euro του 2021, η Σκωτία ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Σλοβακίας.

Αποτέλεσμα που βάζει σε περιπέτειες τους Σκωτσέζους, αφού με νίκη θα καθάριζαν την πρώτη θέση και την άνοδο στην 1η κατηγορία, ενώ από την άλλη οι Σλοβάκοι πήραν σπουδαία νίκη και συνεχίζουν να ελπίζουν για να αποφύγουν την τελευταία θέση.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ της Σλοβακίας στο 32ο λεπτό ο Γκρέγκους μετά από ασίστ του Πέκαρικ.

Βόρεια Μακεδονία - Εσθονία 2-1

Με... φόρα από την πρώτη ιστορική της πρόκριση σε Euro, η Βόρεια Μακεδονία επικράτησε με 2-1 της σκληροτράχυλης Εσθονίας και συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι για να κατακτήσει την πρώτη θέση στον όμιλό της και να ανέβει στην 2η κατηγορία. Από την άλλη μεριά, η Εσθονία υποβιβάζεται και μαθηματικά στην 4η κατηγορία, αλλά αφού στην ισοβαθμία με την Αρμενία δεν υπερτερεί.

Στα του ματς, ο Τριχόφσκι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 29ο λεπτό, με τον Σαπίνεν στο 52' να ισοφαρίζει για την Εσθονία. Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε ένα τέταρτο, αφού στο 68' ο Στογιανόφσκι μετά από ασίστ του Ελμάς διαμόρφωσε το τελικό σκορ υπέρ της Βόρειας Μακεδονίας.