Nations League

Τεσσάρα για Τουρκία, σκόνταψε στο Μαυροβούνιο η Ρουμανία

Δεν... χαρίστηκε στα Νησιά Φερόε η Τουρκία, που επιβλήθηκε 4-0 στην πρεμιέρα της στη League C, την ώρα που το Μαυροβούνιο υποχρέωνε σε ήττα (2-0) τη Ρουμανία.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την πορεία της στη League C και τον 1ο όμιλο του Nations League η Τουρκία, που διέλυσε με 4-0 τα Νησιά Φερόε.

Ο Ουντέρ άνοιξε το σκορ στο 37’, με τον Ντερβίσογλου να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του δέκα λεπτά αργότερα και τους Ντουρσούν (82’) και Ντεμιράλ (85’) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα στο τέλος.

Νωρίτερα, το Λουξεμβούργο πέρασε με 2-0 από τη Λιθουανία χάρη σε δύο γκολ του Σινάνι.

Στη League B, το Μαυροβούνιο έκανε την έκπληξη επικρατώντας 2-0 της Ρουμανίας. Σκόρερ για τους νικητές, χρίστηκαν οι Μουγκόζα (66’) και Βούκτσεβιτς (87’).

Στο έτερο ματς του ομίλου, Φινλανδία και Βοσνία έμειναν στο 1-1, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 90+3’ με τον Πρέβλιακ. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πούκι.