Nations League

Τρελή ανατροπή με Ζάχαβι το Ισραήλ, φουλ για άνοδο η Σκωτία

Απίστευτος Ζάχαβι, οδήγησε στη νίκη με τρελή ανατροπή το Ισραήλ κόντρα στη Σλοβακία. Πάει για άνετη άνοδο η Σκωτία.

Την πρώτη του νίκη και μάλιστα με... τρελή ανατροπή πήρε το Ισραήλ που πέρασε με 3-1 από τη Σλοβακία. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ζάχαβι, αφού με χατ-τρικ το γύρισε από 2-0 και χάρισε τους τρεις πόντους στην ομάδα του. Οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν με τον Χάμσικ στο 16ο λεπτό, ενώ στο 38’ ο Μακ έγραψε το 2-0. Στην επανάληψη όμως ο Ζάχαβι... πήρε το όπλο του. Ο επιθετικός της PSV χτύπησε στο στο 68’ και το 76’ για την ισοφάριση ενώ το καλό το φύλαγε για το 89ο λεπτό που με το τρίτο τέρμα του ολοκλήρωσε μια σπουδαία ανατροπή.

Με νίκη συνέχισαν Σκωτία και Αυστρία που πάνε φουλ για άνοδο. Η Σκωτία καθάρισε με 1-0 την Τσεχία στο ντέρμπι κορυφής του Β΄ομίλου, ενώ με τέρμα του Σκοπφ η Αυστρία πέρασε δύσκολα με το ίδιο σκορ από από τη Ρουμανία.

Ματσάρα έγινε στην Κωνσταντινούπολη, ανάμεσα στη Τουρκία και τη Σερβία. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με δύο τέρματα, αλλά οι Τούρκοι επέστρεψαν στο ματς και πήραν το 2-2 και τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 22’ άνοιξε το σκορ, ενώ ο Μίτροβιτς με πέναλτι στο 49’ «κλείδωσε» τη νίκη και το τρίποντο για τους Σέρβους. Οι Τούρκοι προσπάθησαν, σκόραραν με τον Τσαλχάνογλου στο 57’ για το 2-1, ενώ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τέρμα του Τουφάν στο 76ο λεπτό.