Αγγλία

Αρσεναλ -σταθερά- on fire!

Πέντε στη Λέστερ, τρία στη Γιουνάιτεντ κι άλλα τρία, τώρα, στην έδρα της Γουότφορντ. Η Άρσεναλ «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο (3-0) στην έδρα των «χόρνετς» και συνεχίζει το κυνήγι της κορυφής.

Ασταμάτητη και με επίθεση… φωτιά συνεχίζει η Άρσεναλ το κυνήγι της κορυφής. Οι «κανονιέρηδες» πέρασαν 3-0 από την έδρα της Γουότφορντ και ισοβαθμούν με την Γιουνάιτεντ στην 2η θέση.

Έχοντας δυσκολευτεί αρκετά στο πρώτο 45λεπτο, οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ παρουσιάστηκαν άκρως αποτελεσματικοί στο δεύτερο. Πρώτα ο Σάντσες εκμεταλλεύτηκε ένα κακό τελείωμα του Εζίλ κι άνοιξε το σκορ στο 62’. Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν σε σύγχυση ο Ζιρού το εκμεταλλεύτηκε και διπλασίασε τα τέρματα των Λονδρέζων στο 68ο λεπτό. Το «τρίποντο» σφράγισε ο Ράμσεϊ στο 74’.

Έτσι, η Άρσεναλ έφτασε τους 19 βαθμούς κι απέχει δύο από την πρωτοπόρο Σίτι, που αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική (10η) την Γιουνάιτεντ (2η επίσης με 19).