Αγγλία

Ο παλιός είναι αλλιώς και η Γούεστ Χαμ… χαμογελά ξανά!

Μπορεί η Γουέστ Χαμ να έχει κάνει ένα «τσουβάλι» μεταγραφές, αλλά η πρώτη νίκη ήρθε από τα πόδια ενός… παλιού, με τον Φορνάλς να χαρίζει το τρίποντο στα «σφυριά» κόντρα στην Άστον Βίλα (1-0).

Έδιωξε τα… σύννεφα και ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία η Γουέστ Χαμ! Τα «σφυριά» βρήκαν για πρώτη φορά δίχτυα φέτος, με το γκολ του Φορνάλς να χαρίζει και την παρθενική νίκη στην ομάδα του μέσα στην έδρα της Άστον Βίλα (0-1), αφήνοντας πίσω τους τις τρεις σερί ήττες στο ξεκίνημα της Premier League. Από την άλλη μεριά, η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ γνώρισε την τρίτη της ήττα σε τέσσερις αναμετρήσεις και έμεινε στους 3 βαθμούς.

Ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του το παιχνίδι, με φάσεις εκατέρωθεν και τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να πάρουν μικρότερα ρίσκα. Ο Γουότκινς απείλησε για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος που ήταν οριακά ανώτεροι, αλλά δεν μπορούσαν την υπεροχή τους να την μετουσιώσουν σε κλασικές φάσεις, με το ημίχρονο να τελειώνει χωρίς τέρματα.

Ο Μόγιες έριξε Μπενραχμά και Αντόνιο στο ματς, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του, με τον Μπόουεν να προειδοποιεί την αντίπαλη εστία. Το «καμπανάκι» χτύπησε αλλά οι γηπεδούχοι δεν το άκουσαν και ο Φορνάλς στο 74ο λεπτό σκόραρε, χαρίζοντας το πρώτο τρίποντο της σεζόν στην Γουέστ Χαμ.

Γουλβς και Νιούκαστλ έμειναν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να παραμένουν χωρίς νίκη και οι φιλοξενούμενοι αήττητοι. O Nέβες από ασίστ του Γκέδες άνοιξε το σκορ για τους «λύκους» στο 38ο λεπτό, αλλά η Νιούκαστλ… σώθηκε στο 90’ με μια υπέροχη έμπνευση του Σεν-Μαξιμέν που σκόραρε με απίθανο σουτ στην κίνηση για το 1-1.