Αγγλία

Χαμογέλασε ξανά η Τσέλσι με Ζορζίνιο... οδηγό!

Η Τσέλσι επικράτησε 3-1 με ανατροπή στην έδρα της Άστον Βίλα, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες. Δύο γκολ ο Ζορζίνιο και ένα ο Λουκάκου για τους μπλε.

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στην Τσέλσι! Η ομάδα του Τόμας Τούχελ επικράτησε 3-1 με ανατροπή της Άστον Βίλα εκτός έδρας και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες που μετρούσε στην Premier League.

Κάπως έτσι, οι Λονδρέζοι πανηγύρισαν στην Boxing Day, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να πλησιάσουν την εξάδα, ενώ δεν είχαν και τον Στίβεν Τζέραρντ στον πάγκο, αφού είναι θετικός στον κορωνοϊό. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Ζορζίνιο, Λουκάκου, που έκαναν τα... πάντα για τον Τούχελ και τους συμπαίκτες τους!

Μετά από ένα σκάρτο πρώτο 25λεπτο, το ματς άρχισε να αποκτά ρυθμό, αλλά και γκολ. Η Άστον Βίλα βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 28ο λεπτό, έχοντας και την... συνδρομή του Ντάνιελ Τζέιμς, ο οποίος άθελά του με κεφαλιά κρέμασε τον Μεντί για το 1-0. Παρόλα αυτά, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε λίγο λεπτά αφού στο 34' ο Ζορζίνιο με πέναλτι το έφερε στα ίσα (1-1).

Οι δύο ομάδες έμπαιναν στο δεύτερο ημίχρονο από την ίδια αφετηρία, αλλά ο Τόμας Τούχελ είχε έξτρα επιλογές στον πάγκο του που του έλυσαν τα χέρια. Έριξε στο ματς τον Λουκάκου, ο οποίος στο 56' υπέγραψε την ανατροπή με κεφαλιά, ενώ ο Βέλγος με τρομερό σόλο υποχρέωσε τους αντιπάλους του να τον ανατρέψουν μέσα στην περιοχή στις καθυστερήσεις και τον Ζορζίνιο να γράφει από την άσπρη βούλα το 3-1 στο 90'+3'.