Αγγλία

«Έφαγε» 22 και… χάρηκε!

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά 22 γκολ πρόλαβε να δεχτεί η Τσιντλ Τάουν σε φιλικό ενάντια στην εθνική Ρωσίας Κ19! Η «κηδεία» αυτή όμως, μόνο δυσαρεστημένη δεν την άφησε. Δείτε τον λόγο που… πανηγυρίζει!

Πάντοτε στο πρόγραμμα μιας ομάδας είναι και οι ήττες. Ακόμα και οι «βαριές» μπορούν να… χωνευτούν. Τρία με τέσσερα γκολ είναι εντάξει, όχι όμως και 22!

Συγκεκριμένα, η ερασιτεχνική Τσιντλ Τάουν (είναι έβδομη στην πρώτη κατηγορία του πρωταθλήματος North West Countries), τέθηκε αντιμέτωπη σε φιλικό αγώνα με την Κ19 της εθνικής Ρωσίας και βαρέθηκε να… μαζεύει τη μπάλα απ’ τα δίχτυα της.

Φυσικά αυτή πρόκειται και για την πιο οδυνηρή ήττα στην ιστορία του συλλόγου (22-0), ο οποίος νωρίτερα στη σεζόν είχε χάσει μόνο 5-0 από τη Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Απλά για να αναφέρουμε, τα τέρματα μπήκαν στο 4’, 13’, 18’, 25’, 30’, 33’, 38’, 42’, 44’, 46’, 47’, 50’, 54’, 57’, 62’, 67’, 68’, 69’, 73’, 76’, 80’, 83’.

Αναμφίβολα, σε 90 λεπτά παιχνιδιού και η Τσιντλ Τάουν έκανε αισθητή την παρουσία της. Η καλύτερή της στιγμή ήταν στο πρώτο ημίχρονο όταν κέρδισε… κόρνερ κι έσπευσε να το πανηγυρίσει μέσω Twitter!

Παρά το αποτέλεσμα αυτό όμως, φαίνεται πως υπήρχε και μια θετική πλευρά όπως αποκάλυψε ο διευθυντής της επίσημης ιστοσελίδας και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης της ομάδας.

«Πριν από τον αγώνα είχαμε 1,500 follower στο Twitter, τώρα έχουμε φτάσει τους 3,000. Όταν πόσταρα το τελικό σκορ 22-0, του έκαναν retweet 5,000 φορές», ήταν τα λόγια του Καρλ Φλόρκζακ.

Επιμέλεια: Αντώνης Διβόλης