Αγγλία

Γιάτρεψε τις πληγές της με εκτός έδρας νίκη επί της Φούλαμ η Λίβερπουλ

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στη Λίβερπουλ, η οποία μετά την οδυνηρή ήττα από την Κρίσταλ Πάλας και τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό από την Αταλάντα, επικράτησε 3-1 της Φούλαμ στο Λονδίνο!

Γιάτρεψε τις πληγές της με εκτός έδρας νίκη επί της Φούλαμ η Λίβερπουλ!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προερχόταν από την ισοπαλία κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Κρίσταλ Πάλας και τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό από την Αταλάντα, καταφέρνοντας να βγάλει αντίδραση και να πανηγυρίσει τη νίκη με 3-1 στο Λονδίνο και στο «Craven Cottage», χάρη στα γκολ των Άρνολντ (32'), Γκράφενμπερχ (53') και Ζότα (72').

Έτσι, οι «Reds» έπιασαν την Άρσεναλ στην κορυφή και στους 74 βαθμούς και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο μεσοβδόμαδο (24/4, 22:00) εξ αναβολής ντέρμπι με την Έβερτον, ενώ έχουν έναν βαθμό πίσω τους τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει δώσει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η Λίβερπουλ ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 32' με αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ, όμως η Φούλαμ βρήκε αντίδραση, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45'+2'), όταν ο Καστάνιε πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των γηπεδούχων.

Υπό τον... φόβο μιας ακόμα γκέλας, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος, με τον Γκράφενμπερχ να τους δίνει εκ νέου το προβάδισμα με υπέροχο πλασέ από το ημικύκλιο στο 53', πριν ο Ζότα διαμορφώσει «κλειδώσει» το τρίποντο, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3 στο 72'.