Αγγλία

Υπέκυψε στην Μπέρνλι και υποβιβάστηκε η Φούλαμ

Ο προδιαγεγραμμένος υποβιβασμός της Φούλαμ σφραγίστηκε και μαθηματικά μετά την ήττα των «κότατζερς» στην έδρα τους 3-0 από την Μπέρνλι.

Οριστικά αποχαιρέτησε την Premier League μία σεζόν μετά την επιστροφή της η Φούλαμ, αφού η ήττα 2-0 από την Μπέρνλι στο «Κράβεν Κότατζ» οδήγησε οριστικά την ομάδα του Λονδίνου στη Championship. Μάλιστα η Φούλαμ έγραψε αρνητική ιστορία στην έδρα της, αφού μετά και το αποψινό στραπάτσο, συμπλήρωσε τον αριθμό ρεκόρ των δεκατριών ηττών στο σπίτι της.

Όσον αφορά το ματς, η Μπέρνλι που με τη νίκη αυτή σφράγισε την παραμονή της, κατάφερε και πήρε προβάδισμα από νωρίς, πηγαίνοντας μάλιστα στο ημίχρονο προηγούμενη 2-0. Ο Γουέστγουντ στο 35ο λεπτό και ο Γουντ στο 44ο ήταν οι παίκτες που έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Επί της ουσίας όλα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος, με το δεύτερο να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα αφού οι «κότατζερς» αποδέχθηκαν τη μοίρα τους και αποχαιρέτησαν την κατηγορία.