Αγγλία

Ιστορικό ρεκόρ από Άρσεναλ

Η Άρσεναλ έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Premier League που σκοράρει τουλάχιστον δύο γκολ σε επτά σερί ημίχρονα.

Η Άρσεναλ συνέτριψε με 4-1 τη Νιούκαστλ στο Emirates και παραμένει σε απόσταση βολής από την κορυφή στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Οι «κανονιέρηδες» έγιναν η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Premier League που σκοράρουν τουλάχιστον δύο γκολ σε επτά διαδοχικά ημίχρονα αγώνων.

Η αρχή έγινε στη νίκη επί της Λίβερπουλ με 3-1 στις 4/2 (67’ Μαρτινέλι, 92’ Τροσάρ) και ακολούθησαν το 0-6 επί της Γουέστ Χαμ στις 11/2 (63’ Σάκα, 65’ Ράις), το 0-5 επί της Μπέρνλι στις 17/2 (47’ Σάκα, 66’ Τροσάρ, 78’ Χάβερτς) και χθες συνεχίστηκε το σερί στο 4-1 με τη Νιούκαστλ (65’ Σάκα, 69’ αυτ. Μάιλι).