Αγγλία

Και πάλι καλά να λέει η Λίβερπουλ!

Προηγήθηκε με ένα γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει (22’), ισοφαρίστηκε άμεσα (28’) και τελικά η Λίβερπουλ έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Γουέστ Χαμ, που είχε πολλές ευκαιρίες ακόμα και για τη νίκη.

Πολλοί ποντάρουν στη Μάντσεστερ Σίτι για το πρωτάθλημα Αγγλίας, λόγω ενδεχόμενης... λιποθυμίας της Λίβερπουλ και στις δύο τελευταίες αγωνιστικές η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κάνει τα πάντα για να δικαιώνει τους «κακοπροαίρετους».

Νέο δείγμα γραφής αυτό κόντρα στη Γουέστ Χαμ, με τη Λίβερπουλ να μένει στο 1-1 εκτός έδρας κόντρα στα «σφυριά» και πλέον η διαφορά από τους «σίτιζενς» μειώθηκε στους τρεις βαθμούς και με την ισοβαθμία αυτή τη στιγμή να ευνοεί την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, αφού έχουν καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Το χειρότερο, βέβαια, για τη Λίβερπουλ, είναι ότι πρέπει να νιώθει τυχερή για τον αποψινό βαθμό της ισοπαλίας, καθώς η εμφάνισή της ήταν επιεικώς... μέτρια, καθώς το μοναδικό γκολ που πέτυχε δεν έπρεπε να μετρήσει. Παίρνοντας όμως το ματς από την αρχή, η Γουέστ Χαμ μπήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με τον Τσιτσαρίτο (3’) και τον Κρέσγουελ (10’), αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα έμεινε πίσω στο σκορ στο 22’. Συγκεκριμένα, ο Μίλνερ που ήταν σε εμφανέστατη θέση οφσάιντ (και ο βοηθός εντελώς... χαμένος), έδωσε την πάσα στον Μανέ που με σουτ από κοντινή απόσταση δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Φαμπιάνσκι.

Παρ’ όλα αυτά, η απάντηση της Γουέστ Χαμ ήταν άμεση, αφού στο 28’ ο Αντόνιο έπιασε στον ύπνο της άμυνα των «ρεντς» και από έξυπνη πάσα από φάουλ του Φελίπε Άντερσον έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση της Λίβερπουλ ήταν αναμενόμενη, αλλά από ευκαιρίες τίποτα το σπουδαίο, με τους Ντιόπ και Φαμπιάνσκι να «καθαρίζουν» ότι κινούνταν μέσα στην περιοχή, συμπεριλαμβανομένων και των κακών τελειωμάτων των φιλοξενούμενων.

Αν, μάλιστα, Νομπλ (73’) και Ντιόπ (79’) ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική τους προσπάθεια, τότε η Γουέστ Χαμ θα μπορούσε να πάρει τη μεγάλη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η καλύτερη ευκαιρία της Λίβερπουλ σημειώθηκε στο 94’ (παρά τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων), με τον Ορίγκι που ήταν εκτεθειμένος στην πάσα που δέχθηκε, να πλασάρει πάνω στον Φαμπιάνσκι.