Αγγλία

«Έπνιξε» την Πάλας η Τσέλσι!

Έκανε περίπατο η Τσέλσι. Οι «μπλε» επικράτησαν 4-1 της Κρίσταλ Πάλας, «καθαρίζοντας» το ματς από τα… αποδυτήρια και παρέμειναν πάνω από τη Λίβερπουλ.

Τσέλσι και εντός των συνόρων! Μετά τη νίκη επί της Πόρτο για το Champions League, οι «μπλε» έδωσαν συνέχεια στις νίκες, επικρατώντας 4-1 της Κρίσταλ Πάλας και παρέμειναν εντός της πρώτης τετράδας.

Η ομάδα του Τούχελ έπιασε απ’ τον γιακά τους «αετούς» και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τις επτά σερί νίκες κόντρα στη σημερινή τους αντίπαλο.

Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο 8’ με τον Χάβερτς να πλασάρει από τα δεξιά με το αριστερό, μετά την κάθετη του Χάντσον-Οντόι. Ο Γερμανός από εκτελεστής ανέλαβε ρόλο δημιουργού στα καπάκια και σέρβιρε το 0-2 στον Πούλισικ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ήρθε και το 0-3, με τον Ζουμά να κυριαρχεί στον αέρα, εκμεταλλευόμενος το γέμισμα του Μάουντ με φάουλ από τα αριστερά.

Ουσιαστικά από εκεί και πέρα, η Τσέλσι χρειάστηκε να κάνει απλώς μια σωστή διαχείριση ώστε να φτάσει σβηστά στη νίκη. Όπερ και εγένετο. Σε ένα φτωχό σε θέαμα δεύτερο μέρος, ο Μπεντέκε με καρφωτή κεφαλιά μείωσε στο 63’, αλλά δεν άγχωσε τους «μπλε», που έχασαν ευκαιρία για το 4-1 με τον Χάβερτς στο 68’, αλλά το έκανε δέκα λεπτά μετά ο Πούλισικ που πλάσαρε από κοντά για το δεύτερο του προσωπικό γκολ.