Αγγλία

Τρίτωσε το… καλό για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με 1-0 και από το Λέστερ με ένα γκολ του Σάντσο (23'), πέτυχε τρίτη σερί νίκη στην Premier League και περιμένει την Άρσεναλ τώρα… για να της κόψει τον αέρα!

Ήταν να μην πάρει μπρος η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Χωρίς να εντυπωσιάσει, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ πέρασε με 1-0 -μετά το Σαουθάμπτον- και από το Λέστερ με ένα γκολ του Σάντσο (23'), πέτυχε τρίτη σερί νίκη στην Premier League και περιμένει την Άρσεναλ τώρα… για να της κόψει τον αέρα!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» δείχνουν σιγά σιγά πως αφομοιώνουν την τακτική του Ολλανδού τεχνικού και ανεβάζουν την απόδοσή τους, παίρνοντας, παράλληλα, το ζητούμενο, δηλαδή «τρίποντα». Η επικράτηση επί της Λίβερπουλ μετά τις «σφαλιάρες» από Μπράιτον και Μπρέντφορντ φαίνεται πως λειτούργησε αν μη τι άλλο… ευεργετικά, αφού η Γιουνάιτεντ, όπως προείπαμε, «τρέχει», πλέον, σερί τριών νικών, φτάνοντας τους εννέα βαθμούς. Πάει, έτσι, με τρομερή ψυχολογία στο ντέρμπι με την Άρσεναλ (04/09) και έχει τη δυνατότητα, αν σπάσει το «τρελό» αήττητο (5Χ5) της εξαιρετικής -για την ώρα- ομάδας του Μικέλ Αρτέτα, να πλησιάσει ακόμη περισσότερο την κορυφή!

Στην αναμέτρηση του ''King Power Stadium'', η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο και στο 23', από υπέροχη προσπάθεια, ο Μπρούνο έβγαλε εντυπωσιακά στον Ράσφορντ, εκείνος έκανε εξαιρετική ασίστ και ο Σάντσο, αφού πέρασε και τον γκολκίπερ, βρήκε δίχτυα. Αυτό το γκολ έμελλε να κρίνει, τελικά, την αναμέτρηση. Η Λέστερ δεν έκανε ούτε μία επαφή με την μπάλα στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ορεξάτη και απειλούσε τους φιλοξενούμενους, αλλά μέχρι εκεί… Το παιχνίδι, σε γενικές γραμμές ήταν κακό, η Γιουνάιτεντ δεν μπορούσε να δημιουργήσει, έχει χάσει το ρυθμό της, αλλά κράτησε το υπέρ της σκορ και έφυγε με το «τρίποντο» από το Λέστερ.