Αγγλία

Περίπατος με Τσιμίκα στο Νόριτς για τη Λίβερπουλ

Με τον Κώστα Τσιμίκα στη σύνθεσή της, η Λίβερπουλ πέρασε με άνεση από το Νόριτς (0-3) και ξεκίνησε με το δεξί την Premier League. Βασικός για τους γηπεδούχος ο Γιαννούλης.

Αγριεμένη ξεκίνησε την Premier League η Λίβερπουλ, που πέρασε με σχετική άνεση (0-3) από την έδρα της Νόριτς.

Για την ομάδα του Κλοπ αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο Κώστας Τσιμίκας, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων έπαιξε μόνο ο Δημήτρης Γιαννούλης, αφού ο Χρήστος Τζόλης έμεινε στον πάγκο.

Παράλληλα, οι «κόκκινοι» συνέχισαν την εξαιρετική παράδοση που έχουν με τα «καναρίνια», από τα οποία έχουν να χάσουν εδώ και 27 χρόνια (13-2-0)!

Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο 20λεπτο, με τους γηπεδούχους να κοιτούν στα μάτια τη Λίβερπουλ και να δείχνουν διάθεση να το παλέψουν.

Η καλύτερη ευκαιρία πάντως σε αυτό το διάστημα ανήκε στους φιλοξενούμενους, με την κεφαλιά του Ζότα στο 11’ να απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Κρουλ.

Από την άλλη, η ομάδα του Φάρκε είχε τη δική της καλή στιγμή στο 20’, με τον Πούκι να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, αλλά να αποτυγχάνει στο τετ-α-τετ με τον Άλισον.

Στο 26’, οι παίκτες του Κλοπ κατάφεραν να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα, με τον Σαλάχ να σερβίρει στον Ζότα, ο οποίος σούταρε με δύναμη μέσα από την περιοχή και νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 0-1.

Το γκολ αυτό έκοψε τα… πόδια των ποδοσφαιριστών της Νόριτς, που «σίγησαν» και απώλεσαν την ορμή που είχαν μέχρι εκείνο το σημείο.

Στο δεύτερο μέρος, οι «κόκκινοι» ήλεγξαν πλήρως την κατάσταση και στο 65’ διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Σαλάχ να στρώνει στον αμαρκάριστο Φιρμίνο, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Έντεκα λεπτά αργότερα (76’), ο Αιγύπτιος εξτρέμ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, αφού νίκησε με καταπληκτικό σουτ τον Κρουλ και διαμόρφωσε το τελικό 0-3.