Αγγλία

Σ-έξι Άρσεναλ, σκόρπισε… σβηστά τη Σέφιλντ μέσα στο σπίτι της και συνέχισε την καταδίωξη!

Καταιγίδα… Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» ισοπέδωσαν τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας 6-0 (5-0 στο ημίχρονο) εκτός έδρας, αναγκάζοντας τους φίλους των γηπεδούχων να φύγουν από το πρώτο… τέταρτο.

Εξάρα στο… ρελαντί η Άρσεναλ.

Τρομακτική εμφάνιση έκαναν οι «κανονιέρηδες» κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας 6-0 στο «Μπράμολ Λέιν», το οποίο άρχισε να αδειάζει από το πρώτο τέταρτο. Με αυτήν τη νίκη, η ομάδα του Αρτέτα έφτασε τους 61 βαθμούς και συνέχισε το… κυνήγι σε Μάντσεστερ Σίτι (62β.) και Λίβερπουλ (63β.).

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό ο Έντεγκααρντ, με πλασέ από τη μικρή περιοχή, καθώς του στρώθηκε η μπάλα έπειτα από κόντρες μετά από γύρισμα του Ράις. Στο 13’ (και με την κατοχή της μπάλας να είναι στο 21%-79%), ο Σακά έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στον Μπόουγκλ, άλλαξε πορεία και ο 23χρονος αμυντικός χρεώθηκε με αυτογκόλ.

Πριν καν καταλάβει η Σέφιλντ το πώς δέχθηκε δύο γκολ, ακολούθησε και το τρίτο. Η ομάδα του Αρτέτα έκρυψε την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Μαρτινέλι, που σκόραρε από κοντά. Η Σέφιλντ προσπάθησε να βγει δειλά-δειλά στην επίθεση και το πλήρωσε στο 25’. Ο Χάβερτς έκλεψε την μπάλα σε συνεργασία με τον Μαρτινέλι, ο Γερμανός πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Άρσεναλ δεν έκοψε ταχύτητα και μετά από συνεργασία Σακά και Ράις έγραψε το 5-0 στο 39ο λεπτό. Ωστόσο, έριξε στροφές στο β’ μέρος. Το τελευταίο της γκολ η ομάδα του Αρτέτα το πέτυχε στο 58’, με τον Χάβερτς να πατάει περιοχή από τα δεξιά και να στρώνει στον Γουάιτ που πλάσαρε για το 6-0.