Αγγλία

Αγχώθηκε αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο της ουραγού Σέφιλντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Παρότι δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει τη σημαντική νίκη με 2-1, χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ του Νταλότ στο 77ο λεπτό!

Το κλίμα ήταν βαρύ στις τάξεις της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά το πολύ δυσάρεστο νέο για τον θάνατο του Σερ Μπόμπι Τσάρλτον και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ λίγο έλειψε να το κάνει ακόμα πιο δύσκολο, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Τεν Χαγκ.

Ωστόσο, οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να ξεπεράσουν τις δυσκολίες και να φύγουν από το «Bramall Lane» νικητές (2-1), με τον Νταλότ να σκοράρει το καθοριστικό γκολ στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης, με φανταστικό πλασέ εκτός περιοχής!

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2

Έτσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε την πέμπτη νίκη της στη φετινή Premier League, ανεβαίνοντας στους 15 βαθμούς, ενώ η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ γνώρισε την 8η ήττα της σε 9 αγωνιστικές, παραμένοντας στον πάτο της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα και έχασαν την πρώτη ευκαιρία για να σκοράρουν με τον ΜακΜπέρνι στο 3’, αλλά ο Ονάνα του είπε «όχι» με εντυπωσιακή επέμβαση. Στη συνέχεια η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά χρειάστηκε ξανά τον Ονάνα για να αρνηθεί το γκολ στον Άρτσερ, πριν οι φιλοξενούμενοι πάρουν το προβάδισμα στο 28’, όταν ο ΜακΤόμινεϊ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

Ωστόσο, στο 34’ ο Σκωτσέζος από ωραίος έγινε μοιραίος, αφού έκανε χέρι εντός περιοχής της ομάδας του, με τον ΜακΜπέρνι να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 1-1. Στο 44’ ο Μπρούνο Φερνάντες είχε δοκάρι από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 58’ ο Ράσφορντ πλάσαρε ελάχιστα άουτ από πλάγια θέση.

Στο 67’ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε ένα ακόμα δοκάρι, μετά από μακρινό σουτ του Άμραμπατ, πριν έρθει ο Νταλότ για να δώσει τη λύση στην ομάδα του στο 77’, σκοράροντας για το τελικό 1-2 με υπέροχο εν στάση πλασέ που επιχείρησε από μακρινή απόσταση!