Αγγλία

Μια από τα ίδια παρά την... ανανέωση η Τσέλσι, στο ζερό με τη Φούλαμ

Το ντεμπούτο των Φερνάντες και Μαντουέκε, καθώς και του Φοφάνα στην Premier League, δεν βοήθησε την Τσέλσι, με την ομάδα του Πότερ να μένει στο 0-0 υποδεχόμενη τη Φούλαμ.

Ακόμα μία απώλεια βαθμών και... συνεχίζει χαμηλά η Τσέλσι.

Η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ παρουσιάστηκε ενισχυμένη υποδεχόμενη τη Φούλαμ, για τη 22η αγωνιστική της Premier League, κάτι που δεν την φάνηκε ωστόσο αρκετό μένοντας στο 0-0 στο ντέρμπι του Λονδίνου.

Συγκεκριμένα, για τους «μπλε» πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους το νέο τους μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα, Έντσο Φερνάντες (αρχίζοντας μάλιστα βασικός), ο Μαντουέκε αλλά και ο Φοφάνα (σε ό, τι αφορά το πρωτάθλημα ο τελευταίος).

Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα από το πρώτο μέρος, όπου η Φούλαμ ήταν αρκετά απειλητική. Βέβαια, η μεγαλύτερη ευκαιρία άνηκε σ' εκείνους, με τον Χάβερτς στο 45' να προσπαθεί να κρεμάσει τον Λένο, αλλά την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Αφήνοντας ανεκμετάλλευτο πάνω από ένα 20λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσέλσι άρχισε να αυξάνει την πίεσή της μετά το 70'. Συγκεκριμένα, η πρώτη της ευκαιρία σ' αυτό το διάστημα σημειώθηκε στο 72' με το μακρινό σουτ του Φερνάντες.

Ο Γκάλαχερ απείλησε στο 79', ενώ στο ίδιο λεπτό ο Φοφάνα έχασε τρομερή ευκαιρία, με τον Ριμ να διώχνει πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Έτσι, η Τσέλσι παρέμεινε μακριά από την 5άδα, στην 9η θέση και στο -2 από την 6η Φούλαμ.