Super League 2

Πρώτη ήττα για Καλαμάτα, «άχαστοι» Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης - Έκανε… σεφτέ η Νίκη Βόλου

Με πέναλτι του Μάναλη τα Χανιά υποχρέωσαν την Καλαμάτα στην πρώτη της ήττα στον Α’ όμιλο της SL2, ενώ το ντέρμπι Παναχαϊκή-Απόλλων έληξε 0-0. Πρώτη νίκη στον Β’ όμιλο με… τριάρα για τη Νίκη Βόλου!

Τα Χανιά κέρδισαν την Καλαμάτα με 1-0, στα Περιβόλια, υποχρεώνοντάς την «μαύρη θύελλα» στην πρώτη της ήττα στην φετινή Super League 2, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Το γκολ που έμελλε να κρίνει το «τρίποντο» πέτυχε ο Μάναλης στο 31ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι. Μάλιστα, ο σκόρερ της κρητικής ομάδας είχε και χαμένο τετ α τετ απέναντι στον Ταϊρη, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Ισόπαλο δίχως σκορ έληξε αντιθέτως το σημερινό ντέρμπι του Β’ ομίλου, ανάμεσα σε Παναχαϊκή και Απόλλωνα Σμύρνης. Αποτέλεσμα το οποίο βοήθησε αμφότερες τις ομάδες να διευρύνουν το αήττητο σερί τους στην δεύτερη κατηγορία…

Σε ό,τι αφορά στον Α’ όμιλο, τώρα, η Νίκη Βόλου σημείωσε την πρώτη της νίκη στη φετινή Super League 2, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 3-0 μάλιστα του Απόλλωνα Πόντου!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 10ο λεπτό, με την κεφαλιά του Σιαφά. Για να ακολουθήσουν δύο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά, στο 40' και στο 50' -το δεύτερο με απευθείας εκτέλεση φάουλ- του Μιράντα και να κλειδώσει το «τρίποντο».

Δεύτερο «διπλό» σε ισάριθμους εξόδους του από την Ρόδο πήρε ο Διαγόρας, που νίκησε τον Ηρακλή Λάρισας αυτή την φορά με 1-0, στο «AEL FC Arena».

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 61’, ωστόσο στο 80ο λεπτό «χτύπησε» ο Λιονέλ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Νωρίτερα δε, στο 10', ο Συρεγγέλας έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού της εστίας του Γαλάνη!