Super League 2

Άλωσαν το «Σεραφείδειο» τα Χανιά και βυθίζουν την ΑΕΚ Β'

Χάρη στην κεφαλιά του Μπουτσάκη, τα Χανιά έφυγαν με το διπλό (0-1) από το «Σεραφείδειο», ανεβαίνοντας στην 6η θέση και υποχρεώνοντας την ΑΕΚ Β' -των 10 παικτών για ένα ημίχρονο- στην 5η σερί της ήττα.

Ανεβαίνουν τα Χανιά και... βυθίζουν την ΑΕΚ Β'.

Οι Κρητικοί αποχώρησαν νικητές (0-1) από το «Σεραφείδειο» στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Β' Ομίλου της Super League 2. Έτσι, αφενός ανέβηκαν στην 6η θέση (20β.), αφετέρου υποχρέωσαν την «Ένωση» στην 5η σερί ήττα της μένοντας 12η (8β.).

Στο πρώτο ημίχρονο ξεχώρισε το δοκάρι που είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 41', ύστερα από λάθος διώξιμο του Ντάικο. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς ο Παρράς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ύστερα από τάκλιν στον Μπουτσάκη. Μάλιστα, ο τελευταίος σημείωσε και το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, στο 48' με εξαιρετική κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσέλιου.

Παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, οι «κιτρινόμαυροι» δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, με κύριο εκφραστή τον Ζίνι. Βέβαια, πιο κοντά στο γκολ βρέθηκαν εκ νέου τα Χανιά, στο 71' με το σουτ του ολομόναχου Κόλα και στο 78' με την εκτέλεση πέναλτι του Μάναλη που απέκρουσε ο Γκίνης.