Super League 2

Ξέρανε την ΑΕΛ με ιστορικό «διπλό» η Αναγέννηση Καρδίτσας και… έφτιαξε τον Πανσερραϊκό!

Με γκολ από πέναλτι του Κοροζώνη στο 68', η Αναγέννηση Καρδίτσας νίκησε 1-0 την ΑΕΛ, για το πρώτο «διπλό» στην ιστορία της επί των «βυσσινί»! Ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό να… χαθεί στην κορυφή!

Τεράστιο αποτέλεσμα για την Αναγέννηση Καρδίτσας στη Λάρισα, στην επανέναρξη της Super League 2!

Στο θεσσαλικό ντέρμπι του Αλκαζάρ, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ με γκολ από πέναλτι του Κοροζώνη στο 68', πανηγυρίζοντας, μάλιστα, το πρώτο «διπλό» στην ιστορία της επί των «βυσσινί»!

Με το «τρίποντο» αυτό η ΑΣΑ «έπιασε» την ΑΕΛ, αλλά και τον ΠΑΟΚ Β' στους 25 βαθμούς, με τους τρεις να… μοιράζονται, πλέον, τη 2η θέση της βαθμολογίας του Βορείου Ομίλου. Φυσικά, το αποτέλεσμα στο Αλκαζάρ αποτελεί μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό, πλέον, προκειμένου να… χαθεί στην κορυφή! Οι Σερραίοι έχουν τη Δευτέρα (13/3) το δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι με τη Νίκη Βόλου και σε περίπτωση νίκης, θα ξεφύγουν στο +9!

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Λάρισα, η ΑΕΛ ήταν καλύτερη, φτιάχνοντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Μάλιστα, έφτασαν κοντά σε αυτό με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Θωμαΐδη στο 20ο λεπτό να καταλήγει στο δοκάρι!

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να σκοράρουν στο 68ο λεπτό. Ο Ουατάρα σταμάτησε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Παπαδόπουλος υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κοζορώνης, ο οποίος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Ουατάρα (73' Μαϊδανός), Ηλιάδης, Κόλα, Κ. Παπαγεωργίου, Πλέγας (73' Τσιριγώτης), Θωμαΐδης, Νικολιάς, Πεντρόσο (60' Αντράντα), Νούνιες (65' Όγκμποε).

Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσέλιος, Σκόνδρας, Γκόλιας, Σταματόπουλος, Κοροζώνης, Λαγός, Μπούζας (80' Αλιατίδης), Γιάκος (86? Κορέλας), Ελιβέλτο (86' Δημόπουλος), Πολίτης (80' Βερνάρδος), Αθανασιάδης (75' Μπάλλας).