Super League 2

Διεύρυνε το αήττητο σερί της και συνεχίζει το κυνήγι του πρωτοπόρου Λεβαδειακού η ΑΕΛ!

Την άνετη εντός έδρας νίκη με 3-0 κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου πανηγύρισε η ΑΕΛ, πλησιάζοντας στο -2 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, ενώ η Νίκη Βόλου επικράτησε με μεγάλη ανατροπή (3-2) του ΠΑΟΚ Β'!

Συνεχίζει ακάθεκτη το κυνήγι του πρωτοπόρου Λεβαδειακού στον 1ο όμιλο της Super League 2 η ΑΕΛ!

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη κυριάρχησε στην εντός έδρας αναμέτρησή της με τον Απόλλωνα Πόντου για την 13η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας την άνετη νίκη με 3-0 και μειώνοντας στους δύο βαθμούς της την διαφορά της από τους Βοιωτούς, οι οποίοι βρίσκονται στην κορυφή.

Έτσι, οι «βυσσινί» παρέμειναν αήττητοι για δέκατο συνεχόμενο παιχνίδι τους, συμπεριλαμβανομένου και του μεσοβδόμαδου 1-1 κόντρα στον Ατρόμητο για το Κύπελλο Ελλάδας Betsson.

Καλός ρυθμός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην AEL FC Arena, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 6ο κιόλας λεπτό, όταν ο Αμπούντου εκτέλεσε το πέναλτι που έκανε ο Πεντρόσο στον Καλογέρη, αλλά Σουλούκος και δοκάρι του αρνήθηκαν το γκολ. Η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα στο 23’, με κοντινή προβολή του Πεντρόσο, ενώ ο ίδιος σκόραρε ξανά στο 37’, με υπέροχο πλασέ. Ο Οτόρμιν διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 48’, με τον Αργεντινό εξτρέμ να έχει και δοκάρι στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Στην έτερη αναμέτρηση της ημέρας για τον 1ο όμιλο της Super League 2, η Νίκη Βόλου επικράτησε με 3-2 του ΠΑΟΚ Β’, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από 4 διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, ενώ παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, στο -8 από την κορυφή.

Ο Μιράντα άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 12’, πριν ο Δαρέλας ισοφαρίσει λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (41’). Ο Τοπούρογλου αποβλήθηκε βλέποντας για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα στο 47’, ωστόσο ο «Δικέφαλος» πήρε προβάδισμα στο 51’, με σκόρερ τον Τζίμα. Παρ’ όλα αυτά, στη συνέχεια η Νίκη ανέβασε ρυθμό και αφού αρχικά ισοφάρισε με τον Πολίτη στο 61’, ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 87’, με τον Μιράντα να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.