Super League 2

Πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι η ΑΕΛ και παρέμεινε στο… κατόπι της Βέροιας!

Με «χρυσό» σκόρερ τον Δημήτρη Μαυριά, η ΑΕΛ πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι επί της Νίκης Βόλου (1-0) και παρέμεινε στο... κατόπι της πρωτοπόρου Βέροιας.

Συνέχεια στην ανοδική της πορεία έδωσε η ΑΕΛ, παραμένοντας στο... κυνήγι της κορυφής του Βόρειου ομίλου! Οι «βυσσινί» επικράτησαν στο θεσσαλικό ντέρμπι 1-0 επί της Νίκης Βόλου στο «Αλκαζάρ», με την ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη να φτάνει έτσι τις τρεις σερί νίκες και τις εννέα αγωνιστικές χωρίς ήττα (5 νίκες).

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Δημήτρης Μαυριάς στην «εκπνοή» του ημιχρόνου, μετά από ωραία ενέργεια από τα δεξιά, με τον 24χρονο μεσοεπιθετικό να εκμεταλλεύεται και την ασταθής απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα. Και ενώ νωρίτερα, και συγκεκριμένα στο 25', η Νίκη Βόλου σπατάλησε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Θεοδωρόπουλου να νικάει τον Ροχάνο από τα έντεκα βήματα!

Στην επανάληψη και στη μεγαλύτερη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΛ άγγιξε το 2-0 στο 65ο λεπτό, με την προσπάθεια του Γκοτσαμανίδη να σταματάει στο δοκάρι. Τρίποντο με το οποίο οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 22 πόντους και παρέμειναν στο... κατόπι της πρωτοπόρου Βέροιας (24β.).