Super League 2

Ξέρανε την Καρδίτσα στο 96’ η ΑΕΛ!

Χαμογέλασε τελευταία η ΑΕΛ. Νίκη 3-2 επί της Αναγέννησης (με 10 από το 37’) για τους «βυσσινί», οι οποίοι απέδρασαν από την Καρδίτσα με γκολ στο 96’.

Πήρε το ντέρμπι στο 96’ η ΑΕΛ! Σε ένα ματς θρίλερ, οι «βυσσινί» χαμογέλασαν στο τέλος επικρατώντας 3-2 της Αναγέννησης εκτός έδρας. Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη απέκτησε από νωρίς (21’) αέρα δύο τερμάτων και έχασε πέναλτι για το 0-3, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν, αν και αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 37’, αλλά ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Γλυνό.

Ο Όγκμποε έφυγε στην πλάτη της άμυνας και άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, ενώ ο Νικολιάς ζευγάρωσε τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 21ο λεπτό με ωραίο πλασέ σχεδόν από το ύψος του πέναλτι.

Στο 38’ η ΑΕΛ είχε την ευκαιρία να κάνει ακόμη πιο αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Ο Κολομπίνο εκτέλεσε πέναλτι, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Γκέκας. Σε εκείνο το σημείο, μάλιστα, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Λαρέα.

Η Αναγέννηση, ωστόσο, δεν τα παράτησε και έκανε τρομερό come back με τον Πλέγα να μειώνει στο 73ο λεπτό και τον Μπαντιμπαγκά να ισοφαρίζει στο 88ο λεπτό με κεφαλιά μάλιστα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Ο Γλυνός όμως έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΛ στο 96’ με δυνατό σουτ από κοντά έπειτα από φάση διαρκείας.