Super League 2

Μόνο… χαμένο δεν είχε η ματσάρα της Βέροιας με την ΑΕΛ!

Ντερμπάρα με τα όλα του το Βέροια-ΑΕΛ! Δοκάρια, χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους, μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν και από ένα γκολ, με το 1-1 να διατηρεί τη «βασίλισσα» στο +3 από τους «βυσσινί»!

Χωρίς νικητή ή καλύτερα… χαμένο το μεγάλο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής στη Super League 2!

Βέροια και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1, σε ένα τρομερό ματς, με δοκάρια, χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους, μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν και από ένα γκολ τελικά!

Με τον βαθμό, η «βασίλισσα του Βορρά» διατηρήθηκε στην κορυφή του Βορείου Ομίλου και στο +3 από τους «βυσσινί», ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι 1-1 είχε λήξει και το ματς του πρώτου γύρου, οπότε σε πιθανή ισοβαθμία μεταξύ των δύο -που δείχνουν ότι θα παλέψουν για την πρωτιά και το «εισιτήριο» για τον τελικό της Super League 2- θα μετρήσει η διαφορά τερμάτων.

Ο… χαμός ξεκίνησε νωρίς!

Μόλις στο πρώτο λεπτό, ο Μούργος, ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι, πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Γιακουμάκη και κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου, ενώ στην επαναφορά ο Φοφανά από τα δύο μέτρα σόυταρε άουτ! Τρία λεπτά αργότερα, ωστόσο, στο 4', ο Γιάκος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκοτζαμανίδης πήρε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής και «έγραψε» το 0-1 στον φωτεινό πίνακα, παγώνοντας ακόμη περισσότερο το Δημοτικό Στάδιο Βέροιας.

Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν το σοκ και, επίσης από στημένη μπάλα, στο 21' βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Από το φάουλ-γέμισμα του Μούργου από τα δεξιά, και μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα, ο Πασάς, με κοντινή προβολή, έφερε το ματς στα ίσα, 1-1!

Στο 34' η ΑΕΛ είχε διπλή ευκαιρία, προκειμένου να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με το σουτ του Όγκμποε από τα δεξιά της περιοχής να καταλήγει πάνω στον Σκόνδρα και στην εξέλιξη της φάσης, ο Νικολιάς σούταρε με δύναμη, αλλά ο Βελλίδης έβγαλε με υπερένταση, για να πάμε στο δεύτερο ημίχρονο…

Η Βέροια έχασε strong>τεράστια ευκαιρία, για να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι, καθώς ο Πασάς αστόχησε στο πέναλτι (κράτημα του Γιακουμάκη από τον Παπαγεωργίου) στο 59', με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει με τα πόδια, ενώ στο 87' ο Καπνίδης «τσίμπησε» την μπάλα προ του Σουλούκου, βγήκε πλάγια δεξιά εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι! Μερικά λεπτά αργότερα, πάντως, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΛ λίγο έλειψε να ξεράνει τους γηπεδούχους, με τον Όγκμποε να βγαίνει φάτσα με τον Βελλίδη και να πλασάρει, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ!

Τίποτα, λοιπόν, δεν άλλαξε στο παιχνίδι, που θα μπορούσαν να το κερδίσουν και να το χάσουν αμφότερες Βέροια και ΑΕΛ, με τη μάχη για την κορυφή στον Βόρειο Όμιλο να… φουντώνει!

Βέροια-ΑΕΛ 1-1