Super League 2

Ανάσα για Παναθηναϊκό Β - Νίκη για ΑΕΚ Β, «τρίποντο» για Αιολικό

Μεγάλο «διπλό» για τον Παναθηναϊκό Β, ο οποίος πέρασε με 3-1 από την Ηλιούπολη, ενώ η ΑΕΚ Β επέστρεψε στις νίκες με το 1-0 στην Κοζάνη. Λύγισε τον Απόλλωνα Πόντου ο Αιολικός (3-1).

Πήρε ανάσα ο Παναθηναϊκός Β, επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ Β, πήρε τη μάχη της παραμονής ο Αιολικός.

Το «τριφύλλι» πέρασε με 3-1 από την Ηλιούπολη, βγάζοντας αντίδραση έπειτα από τις δύο διαδοχικές ήττες και βρέθηκε στη 10η θέση του Νότιου Ομίλου, φτάνοντας τους 17 βαθμούς.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Φουρτάδο ευνοήθηκε από τις κόντρες, έπειτα από την προσπάθεια του Σαρδέλη απ’ τα δεξιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδια στα ίσα λίγο πριν την ανάπαυλα, χαμογελώντας σε φάση διαρκείας, με τον Παντελίδη, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τη δεύτερη.

Στο 59' ο Μπιλάλ έβαλε σε θέση οδηγού έπειτα από σέντρα του Ταβάρες από τα αριστερά. Ο τελευταίος ήταν εκείνος, ο οποίος «κλείδωσε» τη νίκη στο 86' με πλασέ έπειτα από ωραία προσπάθεια του Νταμπίζα.

Η ΑΕΚ πέρασε με 1-0 από την Κοζάνη, χάρη σε πλασέ του Τζούντα Γκαρσία στο 18ο λεπτό, έπειτα από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Στο 51ο λεπτό οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-1 με τον Μαξίκοβιτς, αλλά η Ένωση διατήρησε το προβάδισμα με τη συμβολή του Θεοχάρη και του δοκαριού.

Ο Αιολικός επικράτησε 3-1 του Απόλλωνα Πόντου εντός έδρας στο ματς με φόντο τη μάχη της παραμονής. Ο Ενομό σημείωσε δύο γκολ στο πρώτο μέρος (16’, 36’). Ο Τζιαλόσι μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο 40ο λεπτό, ενώ ο Ζάκαρη σφράγισε τη νίκη των γηπεδούχων στο 89ο λεπτό.