Super League 2

Άσος από ημίχρονο και κορυφή για Ηλιούπολη, έκανε σεφτέ ο Ηρόδοτος!

Η Ηλιούπολη κέρδισε 2-1 την Παναχαϊκή με δύο γκολ μέσα σε 5’ στο α’ μέρος και ανέβηκε στην 1η θέση του Β΄ ομίλου της Super League 2. Πρώτη νίκη για τον ουραγό Ηρόδοτο με 2-1 μέσα στο Ρουφ επί του ΠΑΟ.

Στην κορυφή του β’ ομίλου της φετινής Super League 2 φιγουράρει από σήμερα, έστω και με παιχνίδια παραπάνω, η Ηλιούπολη, καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Παναχαϊκής, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Η ομάδα των νοτίων προαστίων κατάφερε να καθαρίσει το «τρίποντο» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Καθώς ο Τριανταφυλλάκος με τρομερό σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ στο 33’, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Χέμπερτ έκανε το 2-0!

Με τους Αχαιούς να μειώνουν χάρη σε ένα ακόμα πανέμορφο τέρμα στην αναμέτρηση, με τον Λιποράσε στο 55ο λεπτό, αλλά να μην αποφεύγουν την ήττα τελικά…

Στον έτερο σημερινό αγώνα για τον Β’ όμιλο, ο Ηρόδοτος έκανε… σεφτέ στο ντέρμπι ουραγών με τον ΠΑΟ Ρουφ, κατακτώντας την εκτός έδρας νίκη με 2-1 και αφήνοντας τον αντίπαλό του χωρίς επιτυχία ακόμα.

Ηλιούπολη-Παναχαϊκή 2-1, ΠΑΟ Ρουφ-Ηρόδοτος 1-2

Με τους γηπεδούχους να στέκονται άτυχοι λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, αφού το πλασέ στην κίνηση του Κονέ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κρόστα! Αλλά να παίρνουν τελικά προβάδισμα στην επανάληψη, με γκολ του Τσιάβου.

Η χαρά τους κράτησε ωστόσο πέντε λεπτά συνολικά… Όσα χρειάστηκαν δηλαδή οι Κρητικοί για να ισοφαρίσουν αρχικά, στο 52’ με τον Μακρυδάκη, αλλά και να κάνουν την ανατροπή, χάρη στο τέρμα του Κυριακίδη στο 55ο λεπτό!