Super League 2

Διέλυσε το Αιγάλεω με πεντάρα ο υπερηχητικός Ιωνικός - Πάτησε εξάδα και συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις η ΑΕΚ Β

Με εξαιρετική εμφάνιση ο Ιωνικός νίκησε με 5-1 το Αιγάλεω και μείωσε στο -5 από την κορυφή του Νότιου ομίλου της Super League 2, ενώ η φουριόζα ΑΕΚ Β' επικράτησε με 1-0 της Κοζάνης.

Συνεχίζει την ανοδική του πορεία με εξαιρετικές εμφανίσεις ο Ιωνικός! Η ομάδα του Γιώργου Σίμου νίκησε με το ευρύ 5-1 το Αιγάλεω για την 11η αγωνιστική του Νότιου ομίλου της Super League 2, σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι πήραν αέρα τριών τερμάτων στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού και έφτασαν εύκολα στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Έτσι, οι Νικαιώτες ανέβηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς, ενώ από την άλλη το σύνολο του Ντράγκαν Τζουκάνοβιτς παρέμεινε στη 10η θέση με οκτώ πόντους και στο +3 από την τελευταία, Παναχαϊκή.

Ο Ιωνικός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του. Ο Σαλαζάρ άνοιξε το σκορ στο 18’ και πέντε λεπτά αργότερα (23’) ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2-0, με τον Νταμιάν Γκίνη να σφραγίζει το «τρίποντο» για την ομάδα του, πετυχαίνοντας το 3-0.

Το Αιγάλεω μείωσε σε 3-1 στο 41’ με τον Κριστιάν Ραμίρεζ, όμως, ποτέ δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+2’) ο Πέτρος Γιακουμάκης σκόραρε το 4-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί ο ρυθμός του αγώνα να έπεσε, σε σχέση με το πρώτο, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 68’ κέρδισαν πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντάουντα που ήταν εύστοχος για το 5-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Στην άλλη αναμέτρηση για τη 10η «στροφή» του Βόρειου ομίλου, η ΑΕΚ Β' επικράτησε με 1-0 της Κοζάνης και συνεχίζει να σκαρφαλώνει στο βαθμολογικό πίνακα, βελτιώνοντας παράλληλα και την αγωνιστική της εικόνα.

Η Ένωση βρίσκεται στην 6η θέση με 14 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Αναγέννηση Καρδίτσας και την Κοζάνη, η οποία δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς, προκειμένου να μπει στην πρώτη πεντάδα.

Το τέρμα που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε στο 42’ με αυτογκόλ του Θωμά Τσιμπούκα, με τους «κιτρινόμαυρους» να μετρούν στα τέσσερα τελευταία ματς τρεις νίκες και μια ισοπαλία.