Super League 2

Εκτέλεσε τον Ολυμπιακό Β με Σαλαζάρ και συνεχίζει το κυνήγι ο Ιωνικός

Ο Ιωνικός έμοιαζε μπλοκαρισμένος από τον καλοστημένο Ολυμπιακό Β, αλλά ο Σαλαζάρ με φοβερή εκτέλεση φάουλ στο 87' έστεικε τους Νικαιωτες στην 3η θέση (1-0).

Έβγαλε ψυχή και πανηγύρισε δεύτερη σερί νίκη ο Ιωνικός. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού κατάφερε να λυγίσει τον καλοστημένο Ολυμπιακό Β χάρη σε μια φοβερή εκτέλεση φάουλ του Σαλαζάρ στο 87' και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, μένοντας σε επαφή με την κορυφή.

Το 2/2 με τον Σπανό στον πάγκο έκανε ο Ιωνικός, έμεινε με την καλή εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου και χωρίς να πάρει κάτι η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα.

Τον έλεγχο του αγώνα είχε ο Ιωνικός αλλά δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, με τον Ολυμπιακό να ψάχνεται αρκετά στην κόντρα-επίθεση, στοχεύοντας κυρίως τον Μπα. Ο Αριέλ Ιμπαγάσα έχασε νωρίς τον Φαντιγκά με τραυματισμό, με τους Νικαιωτες να έχουν δύο καλές φάσεις στο τελευταίο εικοσάλεπτο του ημιχρόνου, αλλά Γιακουμάκης και Γκίνη δεν τις μετουσίωσαν σε γκολ με το 0-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Ο Δημήτρης Σπανός έριξε στο ημίχρονο τον Οικονομίδη αντί του τραυματία Γκίνη, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά και να έχει δύο μεγάλες φάσεις για να προηγηθεί. Αμφότερες ως το 60' και μέσα σε διάστημα δύο λεπτών . Η πρώτη στο 57' όταν ο Σόουζα έδιωξε πάνω στη γραμμή το άψυχο πλασέ του Κωστούλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο προωθημένος Μπαγκαλιάνης έκανε το πλασέ στην κίνηση, το οποίο έβγαλε εντυπωσιακά ο Χριστοδουλής.

Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι ένιωθαν πιεσμένοι από τον χρόνο και δεν είχαν καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα να μην φτιάχνουν τελικές και να βρίσκονται κοντά σε μια γκέλα που θα τους άφηνε τέταρτους στη βαθμολογία και στο -7 από την κορυφή. Ωστόσο, στο 87ο λεπτό ο Σαλαζάρ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Παπαδούδη και χάρισε σπουδαία νίκη στον Ιωνικό, δίνοντας το έναυσμα για έντονους πανηγυρισμούς στο γήπεδο της Νεάπολης.