Super League 2

Πήρε το ντέρμπι και φουλάρει για άνοδο ο Ιωνικός!

Ο Ιωνικός πήρε το ντέρμπι κορυφής με τον Λεβαδειακό και ξέφυγε 8 βαθμούς, με τους Βοιωτούς να έχουν συγκάτοικο την Ξάνθη στη 2η θέση που πέρασε με ανατροπή από την Ιεράπετρα.

Το μεγάλο ντέρμπι της Super League 2 κατέληξε στον Ιωνικό! Η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε 2-1 με ανατροπή στην έδρα του Λεβαδειακού και ξέφυγε οκτώ βαθμούς από τους διώκτες του, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για να τερματίσει πρώτος και να κερδίσει την άνοδο.

Το ματς πάντως είχε ξεκινήσει με τους καλύτερους οιωνούς για τους Βοιωτούς αφού ο Πολέτο μόλις στο 8ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ, με τους γηπεδούχους να κρατάνε με σχετική άνεση μέχρι το ημίχρονο το προβάδισμα. Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε εφιαλτικά για τον Λεβαδειακό και ιδανικά για τον Ιωνικό. Πρώτα, ο Ματσούκας στο 58' και ενάμιση λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς ισοφάρισε σε 1-1, για να έρθει ο Μάναλης στο 81ο λεπτό να πετύχει ακόμη ένα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και να δώσει σπουδαίο τρίποντο στον Ιωνικό.

Συγκάτοικο στη δεύτερη θέση την Ξάνθη έχει πλέον ο Λεβαδειακός, με τους Ακρίτες να επικρατούν 2-1 με ανατροπή του ΟΦ στην Ιεράπετρα. Ο Ντάλα Κόστα είχε ανοίξει το σκορ για τους Κρητικούς, αλλά η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ χτύπησε δις στο τελευταίο δεκάλεπτο με Καπνίδη (80') και Μικελτάντζε (88') να χαρίζουν το τρίποντο στους φιλοξενούμενους.

Σημαντική νίκη που τον έβαλε στην εξάδα πέτυχε ο Διαγόρας με 2-0 επί των Τρικάλων. Ο Σμυρλής στο 29ο λεπτό άνοιξε τον δρόμο για την ομάδα του και ο Ντοριβάλ στο 63' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.