Super League 2

Ισόπαλο το ντέρμπι στη Λιβαδειά

Δεν έβγαλε νικητή η αναμέτρηση του Λεβαδειακού με τη Ξάνθη, που έμειναν στο 1-1. Ισόβαθμοι με τα Τρίκαλα στην κορυφή οι Βοιωτοί.

Λεβαδειακός και Ξάνθη είχαν συνηθίσει να τα λένε στα... σαλόνια της Super League 1 τα τελευταία χρόνια ωστόσο την Τετάρτη κοντραρίστηκαν για την 4η αγωνιστική της Super League 2, μένοντας στο 1-1.

Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με γκολ του Τζιώρα από κοντά, όμως οι Ακρίτες έφτασαν στην ισοφάριση στο 55’. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Γκέκας έκανε άστοχη έξοδο και έδωσε την ευκαιρία στον Θυμιάνη να ισοφαρίσει από πλάγια θέση.

Έτσι ο Λεβαδειακός παρέμεινε στην κορυφή αλλά έχει... παρέα. Ο λόγος για τα Τρίκαλα, που επιβλήθηκαν με άνεση της Δόξας Δράμας με 3-0, με τους Τζαλόσι (39’), Σταμάτη (59’) και Ευθυμίου (76’) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Από εκεί και πέρα, ο Ιωνικός γλίτωσε στις καθυστερήσεις την ήττα από τον Διαγόρα, με τον οποίο έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας. Ο Λινάρδος είχε ανοίξει το σκορ στο 41’ για τους γηπεδούχους, με τον Κάστρο να ισοφαρίζει στο 4ο λεπτό του επιπλέον χρόνου.

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε ο Εργοτέλης, που επικράτησε 1-0 στα Χανιά της τοπικής ομάδας με τέρμα του Μανουσάκη στο 56’.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας απέδρασε ο Καραϊσκάκης από την Πάτρα, όπου έμεινε στο 2-2 με την Παναχαϊκή. Ο Μαραθωνίτης έδωσε δύο φορές το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 10’ και στο 68’, με τους Γιούση (45’) και Κουσκουνά (81’) να... γλιτώνουν τους Αχαιούς από την ήττα.

Τέλος, Ιεράπετρα και Απόλλων Λάρισας έμειναν στο 0-0.