Super League 2

Πήρε τη νίκη με ανατροπή ο Παναθηναϊκός Β' - Ισοπαλία στο Καυτανζόγλειο για Ηρακλή και Νίκη Βόλου

Ο Παναθηναϊκός άφησε… πίσω του τη βαριά ήττα από τον Διαγόρα και με 3-1 επικράτησε του Ηρακλή Λάρισας για την 28η αγωνιστική του Α' ομίλου της Super League 2.

Επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο ο Παναθηναϊκός Β’!

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-1 του Ηρακλή Λάρισας για την 28η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Super League 2 και με 33 βαθμούς ανέβηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας. Απ’ την άλλη η ομάδα της Λάρισας με 25 βαθμούς έμεινε στη 12η θέση και τη ζώνη του υποβιβασμού και θα παλέψει στις δυο εναπομείναντες αγωνιστικές για την παραμονή στην κατηγορία.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 30’ με κεφαλιά του Τασιούλη, αλλά, το «τριφύλλι» απάντησε άμεσα και στο 36’ ο Αθανασακόπουλος έκανε το 1-1 με εκτέλεση πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός Β’ μπήκε πολύ δυνατά και πήρε το προβάδισμα στο 66’ με σουτ του Μαρτίνη. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε με πέναλτι ο Σαρδέλης στο 73’ .

Στο άλλο παιχνίδι, Ηρακλής και Νίκη Βόλου έμειναν στο 1-1 στο βροχερό Καυτανζόγλειο, σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Οι Θεσσαλοί πήραν το προβάδισμα στο 66’ με γυριστή κεφαλιά του Τζιώρα και επτά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 73’ ο Σίλβα με δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία του Μπάγιτς έκανε το 1-1, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Ο Ηρακλής παρέμεινε στην 3η θέση με 47 βαθμούς ενώ αντίθετα, η Νίκη Βόλου παρέμεινε στην 5η θέση με 45 πόντους.

Το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής:

Α Όμιλος
Τετάρτη 31/5
Πανσερραϊκός-ΠΑΟΚ Β' 0-0

Σάββατο 3/6
Ηρακλής-Νίκη Βόλου 1-1 (73' Σίλβα - 66' Τζιόρας)
Παναθηναϊκός Β'-Ηρακλής Λάρισας 3-1 (36' Αθανασακόπουλος, 66' Μαρτίνης, 73' Σαρδέλης - 30' Τασιούλης)