Super League 2

Κηφισιά με ψυχή πρωταθλήτριας και πιο... κοντά στην άνοδο!

Με γκολ του Νίκου Βαφέα στις καθυστερήσεις, η Κηφισιά πήρε τεράστιας σημασίας νίκη στην έδρα της Παναχαϊκής (1-2) και έκανε το καθοριστικό βήμα για την άνοδο στη Super League.

Λυτρωτής Βαφέας, έδωσε νίκη μίση-άνοδο στην Κηφισιά!

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων πήρε τεράστιο «διπλό» με 2-1 στην έδρα της Παναχαϊκής για την 26η αγωνιστική του Νότιου ομίλου της Super League 2 και με 61 βαθμούς αύξησε τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από την Athens Kallithea, με τέσσερις αγωνιστικές απομένουν. Απ’ την άλλη, η Παναχαϊκή παρέμεινε στην 8η θέση με 36 βαθμούς.

Στα του αγώνα, η ομάδα του Γιώργου Πετράκη μπήκε δυνατά και στο 9’ πήρε το προβάδισμα. Ο Πρίτσας εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα βρέθηκε στον Ταλάλ που βρήκε το χώρο και με ένα ωραίο σουτ που ξεγέλασε τον Κολοβούρη έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ, η Παναχαϊκή αντέδρασε, ανέβασε τις γραμμές και προσπάθησε να γίνει απειλητική στην εστία του Αναγνωστόπουλου, με αποτέλεσμα να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 32’. Ο Μπουρλάκης δεν παράτησε την φάση, «τρύπωσε» στην καρδιά της άμυνας της Κηφισιάς, αιφνιδίασε τον Μπαρμπόσα και με προβολή έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Κηφισιά βελτιώθηκε αισθητά και… εδραιώθηκε στην περιοχή της Παναχαϊκής, μη μπορώντας ωστόσο, να μετουσιώσει την κυριαρχία της σε γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα.

Παρ’ όλα αυτά, στο τέλος, η Κηφισιά έδειξε ψυχή… πρωταθλήτριας και πήρε τη νίκη. Συγκεκριμένα, στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βαφέας με δυνατό σουτ στο ύψος του πέναλτι έκανε το 2-1, με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τον Γιώργο Πετράκη και τους παίκτες του, στον έβδομο ουρανό!

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:

Α' Όμιλος

Παρασκευή (19/5)

Βέροια Ν.Π.Σ-ΑΕΛ 1-3
(46' Μπελεβώνης-10', 34' Τσιριγώτης,78' Πεδρόσο)
Παναθηναϊκός Β'-Αναγέννηση Καρδίτσας 2-2
(30'. 63' Μπιλάλ-44' Βερνάρδος, Μπάτροβιτς)
Μακεδονικός-Απόλλων Πόντου 1-2
(11' Λιούμης-64' Λαμπίρης, 88' Εσάιο)

Θεσπρωτός-Νίκη Βόλου 0-1
(64' Κάσσος)
Αλμωπός Αριδαίας-ΠΑΟΚ Β' 0-0

Ηρακλής-Ηρακλής Λάρισας 4-1
(27' 79' Τομάς, 45' Άλεξιτς, 60' Ζουμπιτάνα-16' Χατζής)

Δευτέρα (22/5)

Πανσερραϊκός-Διαγόρας 3-1 (15' Κατσαντώνης, 55' Σοφιανός, 77' Σαΐντ - 84' Μπούμπας)

Ρεπό: Απόλλων Λάρισας