Super League 2

Ο Σαπουντζής επανέφερε στις νίκες τον Ολυμπιακό Β' μετά από 2,5 μήνες!

Με δύο γκολ του Σαπουντζή, ο Ολυμπιακός Β’ πέρασε από την έδρα του Πιερικού (1-2) και πήρε την πρώτη του νίκη μετά από τις αρχές του Δεκεμβρίου.

Πανηγύρισε μετά από 2,5 μήνες ο Ολυμπιακός Β’! Η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα πέρασε από την έδρα του Πιερικού με σκορ 2-1, σταματώντας το σερί χωρίς νίκη που είχε τις επτά περασμένες αγωνιστικές.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» που άφησαν τον Πιερικό στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας ήταν ο Τάσος Σαπουντζής, που πήρε από το χέρι την ομάδα του οδηγώντας τη στη νίκη, χαλώντας την ίδια ώρα το ντεμπούτο του Γιώργου Βαζάκα στους γηπεδούχους που δεν έχουν νίκη από τις 4 Δεκεμβρίου.

Ο Σαπουντζής, λοιπόν, έδωσε σκορ στο παιχνίδι και προβάδισμα στον Ολυμπιακό Β' μόλις στο 5ο λεπτό, σκοράροντας με σουτ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μέτρα μετά το τέρμα που δέχτηκαν και να ψάχνουν την ισοφάριση αλλά να μην την βρίσκουν ποτέ.

Το ημίχρονο πέρασε αναίμακτα για τους φιλοξενούμενους, με τον Σαπουντζή να βρίσκει δίχτυα ξανά στο 59’ και να «καθαρίζει» ουσιαστικά το ματς, με τον Πιερικό να μειώνει στις καθυστερήσεις με τον Μπουόλι αλλά να μην καταφέρνει να πάρει κάτι άλλο από το παιχνίδι.