Super League 2

Τράβηξε… εξάσφαιρο με Κουαλιάτα-Μιχαηλίδη ο ΠΑΟΚ Β' - «Τρένο» ο Πανσερραϊκός, πέρασε από Καλαμαριά!

Ο ΠΑΟΚ Β΄ ήταν «υπερηχητικός» ισοπεδώνοντας τον Απόλλωνα Λάρισας (6-1), την ώρα που ο Απόλλωνας Πόντου έπαιρνε μεγάλο κόντρα στον Πανσερραϊκό (0-2). Νίκη... ανόδου για Καρδίτσα με Ηρακλή(1-0).

Για την 9η αγωνιστική της Super League 2 ο ΠΑΟΚ Β΄ έφτασε σε εύκολη επικράτηση απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισσας (6-1), ενώ από την άλλη μεγάλο διπλό πήρε ο Πανσερραϊκός στην έδρα του Απόλλωνα Πόντου (0-2). Ήττα για τον Ηρακλή από την Αναγέννηση Καρδίτσας στην «εκπνοή» του ματς (0-1) και φουλ για άνοδο οι Θεσσαλοί!

ΠΑΟΚ Β΄-Απόλλων Λάρισας

Ο ΠΑΟΚ Β΄ ήταν σαρωτικός απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας επικρατώντας με το εμφατικό 6-1, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να φτάνει σε πέμπτο τέρμα πριν την ανάπαυλα της αναμέτρησης.

Οι θεσσαλονικείς που είχαν στη σύνθεση τους και τους Μιχαηλίδη (που προέρχεται από ολική ρήξη χιαστού) και Κουαλιάτα, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του πρώτου στο 16΄και να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους με σουτ του τελευταίου τρία λεπτά αργότερα (19΄).

Πριν την ολοκλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Γκορντεζιάνι στο 29΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με όμορφο σουτ, ενώ με δύο τέρματα του Χατζηστραβού (35΄ πεν., 45+2), ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε τερμάτων

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι «έριξαν» ρυθμούς, με τον Απόλλωνα να μειώνει στο 51΄με τον Σιατραβάνη, χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι παραπάνω. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Μπράντονιτς για τους «ασπρόμαυρους» διαμορφώνοντας στο 63΄ το τελικό 6-1.

Απόλλων Πόντου-Πανσερραϊκός

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε την ξέφρενη πορεία του παίρνοντας τη πέμπτη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου εκτός έδρας (0-2).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην αναμέτρηση με κεφαλιά του Κανίς λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους (45΄), έχοντας τον πλήρη έλεγχο στο ματς.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για να ξαναμπούν στο ματς χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο, με τον Πανσερραϊκό να φτάνει και σε δεύτερο τέρμα με τον Σάιντ στο 83΄ για το 2-0.

Αναγέννηση Καρδίτσας-Ηρακλής

Ο Ηρακλής μετά από τρεις αναμετρήσεις που μετρούσε δύο νίκες και μια ισοπαλία δεν τα κατάφερε στην Καρδίτσα γνωρίζοντας την ήττα από την Αναγέννηση στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου (1-0).

Σε ένα ισορροπημένο και με πολλές μάχες παιχνίδι οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να φτάσουν σε κάποιο τέρμα ακόμη και μετά από μιάμιση ώρα παιχνιδιού. Στις δέκα λεπτά των καθυστερήσεων της αναμέτρησης συνέβησαν τα πάντα.

Αρχικά ο Βελλίδης αποβλήθηκε στο 90+6΄. με τον τερματοφύλακα του γηραιού να κάνει πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε Κοροζώνης για τους γηπεδούχους για το 1-0, σφραγίζοντας μια μεγάλη νίκη.