Τουρκία

Κυπελλούχος στις καθυστερήσεις η Μπεσίκτας

Με γκολ στο 94’, η Μπεσίκτας νίκησε 3-2 την Τραμπζονσπόρ και κατέκτησε το φετινό Κύπελλο Τουρκίας.

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, η Μπεσίκτας νίκησε στο 94’ 3-2 την Τραμπζονσπόρ του Ταξιάρχη Φούντα με γκολ του Αλί Μοχάμεντ στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη και κατέκτησε το τρόπαιο. Έτσι, οι «αετοί» έφτασαν τα 11 στον θεσμό και τους 44 εγχώριους τίτλους συνολικά, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή τους στους ομίλους του επόμενου Europa League, ενώ η ομάδα της Τραπεζούντας θα αγωνιστεί στα προκριματικά της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Ονουάτσου στο 13’ έκανε το 0-1, η Μπεσίκτας έφτασε στην ανατροπή με το πέναλτι του Γκεζάλ στο 45’+3’ και το γκολ του Ουτσάλ στο 54’, ο Πέπε ισοφάρισε στο 89’ κι εκεί που φαινόταν πως θα οδηγούμασταν σε παράταση ήρθε στο 94’ ο Αλί Μοχάμεντ να δώσει το τρόπαιο στους «ασπρόμαυρους» πριν αποβληθεί στο ίδιο λεπτό ο Τοπρακτεπέ.

Για 55’ αγωνίστηκε ο Ταξιάρχης Φούντας για την πρωταθλήτρια του 2022 χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία του.