Ισπανία

«Καθάρισε» από ημίχρονο τη Γρανάδα η Χετάφε του βασικού Μαξίμοβιτς

Με δυο γκολ από το πρώτο ημίχρονο και με τον Μαξίμοβιτς να αγωνίζεται ξανά σε ολόκληρο το ματς, η Χετάφε, έδειξε κυνισμό απέναντι στην Γρανάδα την οποία και «καθάρισε» άνετα 2-0.

Aποφασισμένη να εξαντλήσει μέχρι τέλους τις πιθανότητες της για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο είναι η Χετάφε! Η ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς, ήταν κυνική απέναντι στη Γρανάδα και την καθάρισε εύκολα με σκορ 2-0 στο «Αλφόνσο Πέρεθ» στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της La Liga, μειώνοντας την απόσταση της από την έκτη, Σοσιεδάδ, στους επτά βαθμούς!

Βασικός σε όλη τη διάρκεια του ματς ο Νεμάνια Μαξίμοβιτς που είχε πολύ καλή απόδοση για μια ακόμη φορά μέσα στη σεζόν. Στο πρώτο ημίχρονο και τα δυο γκολ της Χετάφε, η οποία βύθισε τη Γρανάδα στη 19η θέση και της έκανε την υπόθεση-παραμονή να μοιάζει με βουνό.

Οι Μαδριλένοι πίεσαν από την αρχή του ματς και κατάφεραν να βρουν τον δρόμο με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών στο ματς. Ο Γκρίνγουντ πήρε την μπάλα από τα δεξιά, κλείστηκε από δυο αμυντικούς, αλλά δεν δίστασε να σουτάρει, με αποτέλεσμα η μπάλα να κοντράρει, να ξεγελάσει τον τερματοφύλακα και να καταλήξει στα δίχτυα για το 1-0.

Ωστόσο, η υπερπροσπάθεια του τερματοφύλακα της Γρανάδα, Αουγκούστο Μπατάγια, σβήστηκε στο 36' όταν από γύρισμα που του έγινε, έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης, την έχασε από τον Μαγιοράλ, που πέτυχε το ευκολότερο γκολ της καριέρας του για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Γρανάδα ανέβασε την απόδοση της και στο 59' έχασε σπουδαία ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ με το πέναλτι που κέρδισε έπειτα από χέρι του Ζόρντι. Ο Ουζούνι ανέλαβε την εκτέλεση, όμως αυτή ήταν άσχημη, με αποτέλεσμα να στείλει την μπάλα στο δοκάρι και το 2-0 να μείνει ως το τέλος.