Oλλανδία

Άντεξε και… ελπίζει η Αϊντχόφεν

Ζόρικη νίκη με 1-0 επί της Χρόνινγκεν πήρε η Αϊντχόφεν, που στριμώχτηκε, αλλά άντεξε ως το φινάλε και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες τις για την τρίτη θέση.

Το έκανε δύσκολο, αλλά πήρε τη νίκη η Αϊντχόφεν με 1-0 απέναντι στην Χρόνινγκεν για την 26η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Έρνεστ Φάμπερ ευτύχισε να προηγηθεί στο 16ο λεπτό με τέρμα του Φάμπερ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο τα βρήκε σκούρα. Οι γηπεδούχοι μέτρησαν μεγάλες ευκαιρίες με σουτ του Ελ Ανκουρί στο 72’ και Χρούστικ στο 74’, με τον Άνερσταλ να κατεβάζει ρολά και τις δύο φορές και να κρατάει το «0» για την PSV.

Ως αλλαγή μπήκε στο παιχνίδι ο Κώστας Μήτρογλου στο 83ο λεπτό του παιχνιδιού.

Με το τρίποντο η PSV παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας (οδηγεί στα πλέι οφ για μια θέση στο Europa League) έναν βαθμό πίσω από τη Φέγενορντ, που κρατάει το τελευταίο σίγουρο ευρωπαϊκό εισιτήριο.