Γαλλία

Αντίπαλοι ΑΕΚ-Παναθηναϊκού: Η Μαρσέιγ «καθάρισε» τη Ρεν και χαμογέλασε και στο πρωτάθλημα

Η Μαρσέιγ επικράτησε 2-0 της Ρεν και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από οκτώ ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Γονάτισε τη Ρεν η Μαρσέιγ και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα. Οι Μασσαλοί επικράτησαν 2-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Ligue 1, πανηγυρίζοντας το πρώτο «τρίποντο» έπειτα από οκτώ ανεπιτυχείς προσπάθειες.

Στο 8’ η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ με τον Ομπαμεγιάνγκ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Εντιαγέ από τάκλιν του Γουό. Ο Καμερουνέζος αμυντικός ήταν ο μοιραίος για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 61’ άφησε με δέκα παίκτες τους φιλοξενούμενους. Τέσσερα λεπτά μετά οι Μασσαλοί βρέθηκαν ακόμα πιο κοντά στη νίκη, με τον Ουνάχι να ελίσσεται ωραία από τα δεξιά, να μπαίνει στην περιοχή και με δυνατό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Επτά λεπτά μετά, ο Εντιαγέ αποβλήθηκε για σκληρό φάουλ, με αποτέλεσμα να αποκατασταθούν οι αριθμητικές ισορροπίες.