Ισπανία

Αντίπαλοι Παναθηναϊκού: Έχασε ευκαιρίες και ματς και έμεινε στα… χαμηλά η Βιγιαρεάλ

Την πέμπτη της ήττα μετά από 9 αγωνιστικές στη La Liga υπέστη η Βιγιαρεάλ καθώς σπατάλησε πολλές ευκαιρίες, κυρίως με τον Σόρλοθ, έχασε με 2-1 εντός έδρας από τη Λας Πάλμας και παρέμεινε στη 16η θέση.

Επιστροφή στις ήττες για τη Βιγιαρεάλ, με την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στον 6ο όμιλο του Europa League να χάνει στο «Θεράμικα» με 2-1 από τη Λας Πάλμας, αποδεικνύοντας ότι η μεσοβδόμαδη νίκη επί της Ρεν ήταν μια… παρένθεση!

Το «κίτρινο υποβρύχιο» είχε την ευκαιρία να προηγηθεί τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο, με τον Σόρλοθ στις δύο περιπτώσεις, αλλά ο Νορβηγός στράικερ δεν τα κατάφερε, στο 21’ και στο 26’. Ενώ ο Τριγκέρος αστόχησε κι αυτός στο 45’ από πλεονεκτική θέση.

Σαν να μην έφτανε αυτό, δε, είδε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοκό, που άφησε… άγαλμα τον Γιόργκενσεν, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους!

Το ίδιο δυνατά ξεκίνησε η Λας Πάλμας και στην επανάληψη, καθώς στο 49’ κέρδισε πέναλτι με την χρήση var για χέρι του Μαντί, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ και στο 0-2 ο Καρδόνα δύο λεπτά αργότερα.

Ο Πακετά προχώρησε σε αλλαγές στη συνέχεια και η Βιγιαρεάλ ανέβασε την απόδοσή της. Έφτιαξε δύο ακόμα καλές φάσεις, με τον Καπουέ στο 68’ και τον Σόρλοθ στο 69’ και πέτυχε γκολ με τον Μοράλες στο 82ο λεπτό, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ του Σόρλοθ στο ξεκίνημα της φάσης…

Ο Βιέρα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-3 υπέρ της ομάδα των Κανάριων Νήσων, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με ωραίο τέρμα του Ζεράρ Μορένο, ενώ η προσπάθεια του Αλμπέρτο Μορένο για το 2-2, στο 98’ πέρασε ελάχιστα άουτ. Τελικά, μετά και το δοκάρι του Βιέρα στο 12ο λεπτό του έξτρα χρόνου, ολοκληρώθηκε η... επεισοδιακή αυτή αναμέτρηση.