Γαλλία

Η Λιόν είναι εδώ: Πρώτη νίκη μετά από 11 ματς, άλωσε τη Ρεν των δέκα παικτών!

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Λιόν, η οποία εκμεταλλεύτηκε άλλη μια γρήγορη κόκκινη κάρτα της Ρεν και πέρασε από τη Βρετάνη (0-1), δείχνοντας πως έχει σφυγμό.

Έφτασε στη 12η αγωνιστική για να… χαμογελάσει η Λιόν! Η ομάδα του Φάμπιο Γκρόσο κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη Ligue 1, επικρατώντας 1-0 της Ρεν στη Βρετάνη και έδειξε πως έχει σφυγμό.

Εκμεταλλεύτηκε άλλη μία γρήγορη αποβολή, μετά από το ματς με τον Παναθηναϊκό, παίκτη της Ρεν η Ολιμπίκ και πήρε μια ζωτικής σημασίας νίκη που την ανεβάζει στους 11 βαθμούς, ενώ έχει και παιχνίδι λιγότερο (αυτό με την Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» που δεν ξεκίνησε ποτέ λόγω του τραυματισμού του Γκρόσο).

Το ματς ξεκίνησε πολύ άσχημα για τους γηπεδούχους, αφού ο Ντουέ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με ποδοσφαιριστή λιγότερο. Κάτι που έκανε τη Ρεν να οπισθοχωρήσει στο γήπεδο, να δώσει μπάλα και χώρους στους φιλοξενούμενους που… αναθάρρησαν και άρχισαν να πιέζουν για το γρήγορο γκολ, αλλά οι τελικές τους ήταν αρκετά άστοχες.

Ο χρόνος περνούσε, η Ρεν έδειχνε να αντέχει αλλά η Λιόν κατάφερε τελικά να μετουσιώσει το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, παίρνοντας το προβάδισμα στο 67ο λεπτό, με τον Κουμπεντί να δημιουργεί και τον Ο’Μπράιεν να εκτελεί για το 1-0.

Ένα σκορ που παρέμεινε ως το φινάλε του αγώνα, με την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League, Ρεν, να μένει στη 12η θέση και με μόλις 2 νίκες φέτος στη Ligue 1. Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι μπορούν να ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, παίρνοντας ένα ψυχολογικό μπουστάρισμα για τη συνέχεια.