Κύπρος

Ψυχωμένη ΑΕ Λεμεσού «λύγισε» τον ΑΠΟΕΛ!

Τα «πάνω κάτω» στο κυπριακό πρωτάθλημα έφερε η ΑΕ Λεμεσού καθώς επικράτησε εντός έδρας 1-0 του ΑΠΟΕΛ «γκρεμίζοντας» την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς από την κορυφή της βαθμολογίας έπειτα από 18 ματς.

Έβαλε... φωτιά στην κορυφή η ΑΕ Λεμεσού! H ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι άντεξε στην πίεση του ΑΠΟΕΛ και με «χρυσό» σκόρερ τον Μακρή στο 55' επικράτησε 1-0 κορυφή και κάνοντας... δώρο στην ΑΕΚ Λάρνακας την κορυφή.

Ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια του ματς οι φιλοξενούμενοι που είχαν δοκάρι στο 52' με τον Κβιλιτάια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του Βλάνταν Μιλόγεβιτς να πιέζουν και να φτάνουν κοντά στο γκολ με τον Μαρκίνιος στο 14ο λεπτό. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Σατσιάς σούταρε άουτ ενώ στο 43' ο ΑΠΟΕΛ απείλησε ακόμη μια φορά με τον Δώνη.

Στο δεύτερο μέρος, το τέμπο παρέμεινε το ίδιο με τον ΑΠΟΕΛ να πιέζει και την ΑΕ Λεμεσού να αμύνεται σθεναρά ψάχνοντας το γκολ στην κόντρα-επίθεση. Στο 52' ο ΑΠΟΕΛ άγγιξε το γκολ με τον Κβιλιτάια να μένει μόνο στην περιοχή και να πλασάρει, όμως το σουτ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου «τιμώρησε» του φιλοξενούμενους, καθώς στο 55' ο Μιραλάς έκανε τη σέντρα και ο Μακρής με κεφαλιά «ψαράκι» έκανε το 1-0 για την ΑΕ Λεμεσού.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και στο 81' ο Εφραίμ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως ο Μπέκερ τον σταμάτησε διατηρώντας το σκορ στο 1-0 το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Στο μείον ένα από την κορυφή ο ΑΠΟΕΛ, ανέβηκε στην έβδομη θέση με 25 βαθμούς η ΑΕ Λεμεσού.