Κύπρος

Γλίτωσε το κάζο από τον Ακρίτα Χλώρακα στο φινάλε η ΑΕΚ Λάρνακας!

Η ΑΕΚ Λάρνακας βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 89' κόντρα στον ουραγό Ακρίτα Χλώρακα, χωρίς να καταφέρει να γλιτώσει τη γκέλα, μένοντας στο 1-1.

Από ένα ιστορικό κάζο γλίτωσε στο 89' η ΑΕΚ Λάρνακας! Η πρωτοπόρος του κυπριακού πρωταθλήματος βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21' από τον ουραγό Ακρίτα Χλώρακα με γκολ του Τόρες, ωστόσο στο φινάλε ο Τριτσκόφσκι έφερε στο ματς στα ίσα, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει να αποφύγει τη γκέλα η ομάδα του.

Μετά την... ψυχρολουσία του 21ου λεπτού, όπου οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Τόρες, οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά για να βρουν το πολυπόθητο γκολ. Οι Λόπες (54') και Νίκολικς (85') βρήκαν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, ωστόσο ήταν και στις δύο περιπτώσεις σε θέση οφσάιντ. Ο Τριτσκόφσκι στο 89' έλυσε τον γόρδιο δεσμό με όμορφο τελείωμα. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και βρίσκονται στο +5 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο τέταρτος στον βαθμολογικό πίνακα, Άρης Λεμεσού έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ομόνοιας (1-2) και διεύρυνε τη διαφορά του στο +9 από την Νέα Σαλαμίνα.